СОС с първи стъпки към преместването на Паметника на Съветската армия
Още през март 2020 година общински съветници внесоха доклад до председателя на Съвета с предложение за преместване на паметника
Комисията по култура към Столичния общински съвет (СОС) на заседание прие доклад, с който възлага на кмета на София да поиска от държавата да премести монумента „Паметник на Съветската армия“, който е държавна собственост, от Княжеска градина и да разположи скулптурните фигури и барелефи в Музея за изкуството от периода на социализма към Националната галерия или върху друг подходящ терен извън централната градска част на София, информира БТА.
Докладът за премахването на монумента е от „Демократична България“ и е внесен за разглеждане преди три години. Подкрепата сега идва от ГЕРБ, след като лидерът на партията призова съветниците да подкрепят премахването му.
В доклада е записано, че се изисква от областния управител на София да „предприеме всички необходими фактически и правни действия“ по преместването на паметника.
С осем гласа „за“, нула „против“ и един „въздържал се“ общинските съветници дадоха зелена светлина за демонтирането на този 45-метров монумент. "За" гласуваха от „Демократична България“, като подкрепа дойде и от ГЕРБ. "Против" се обявиха от БСП, като те демонстративно напуснаха залата преди гласуването.
„Важно е да се направи първа стъпка, която беше очаквана от 30 години. Монументът на окупатора, който е три пъти по-висок от този на Васил Левски в София, трябва да освободи това пространство“, каза Марта Георгиева от „Демократична България“, цитирана от bTV.
„Мисля, че е узрял моментът този паметник да бъде преместен. Повтарям – преместен, а не унищожен. Той трябва да отиде на заслуженото си място в Музея на социалистическото изкуство или където преценим“, каза Антон Койчев от ГЕРБ.
„Трябва да оставим паметниците на мира. Борбата и битката ни с паметниците не решава никакви проблеми. По същата логика някой в този Общински съвет да реши да премести на входа на Централни гробища паметника на американските летци, които са бомбардирали София“, контрира ги Калоян Паргов от БСП.
Още през март 2020 година общински съветници внесоха доклад до председателя на Съвета с предложение за преместване на паметника, който така и не беше придвижен в комисиите на Съвета до днес.
В доклада от 2020 година общински съветници посочват, че монументът „Паметник на Съветската армия“ е опасен за живота и здравето на посетителите на Княжеската градина. И още: собственикът, в лицето на областния управител (българската държава), не полага грижи за монумента, поради което последният създава опасност за множеството ползватели на градината. Редовно се случват инциденти с падане на облицовъчните плочи. Водена е дългогодишна кореспонденция между Столична община, район „Средец“, областния управител и Министерството на културата относно компетенциите по управление и поддържане на монумента, като през годините на спорове между ведомствата за него не е полагана необходимата грижа, пише в доклада от 2020 година.
Там е посочено още, че монументът се приема спорно от жителите и гостите на София. За мнозина - жертвите на репресиите на комунистическия режим и техните близки, той е обиден и представлява издевателство над паметта на нацията ни.
„Освен от българския законодател, този човеконенавистен режим е осъден и от Европейския парламент чрез резолюцията „Европейската съвест и тоталитаризма“, приета през 2009 година, която „решително и недвусмислено осъжда всички престъпления срещу човечеството и масовото нарушаване на правата на човека от страна на всички тоталитарни и авторитарни режими“, отбелязват още вносителите.
Предстои утре докладът за преместването на паметника да бъде разгледан и от Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика.
Този четвъртък въпросът ще бъде разгледан и на сесия на Общинския съвет.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/sos-s-parvi-stapki-kam-premest/