Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Справяне с коронавируса: С Чук и Танц

Общество

Справяне с коронавируса: С Чук и Танц

Справяне с коронавируса: С Чук и Танц - Tribune.bg
Снимка:

Как могат да изглеждат следващите 18 месеца, ако лидерите ни набавят време

Статията „Справяне с коронавируса: С Чук и Танц“ дава отговори как може да се преодолея пандемията с COVID-19, като се разглеждат и две конкретни стратегии. Тя е написана от американския блогър Томас Пуейо и следва предишната му статия по темата – „Защо трябва да се действа незабавно срещу коронавируса“. Именно първата статия има над 40 милиона прегледа и е преведена на 20 езика.

Силни мерки срещу коронавируса днес трябва да продължат само няколко седмици, след това не трябва да има голям пик на инфекции и всичко това може да се направи за разумни разходи за обществото, като се спестят милиони животи по пътя. Ако не предприемем тези мерки, милиони ще бъдат заразени, много от тях ще умрат, заедно с всеки друг, който се нуждае от интензивни грижи, защото здравната система ще се срине.

В рамките на една седмица страните по света преминаха от: „Коронавирусът не е голяма работа” до обявяването на извънредно положение. И все пак много страни все още не правят много. Защо?

1.  Каква е ситуацията?

 

Преди седмица на световната карта на вируса освен Китай бяха само Италия, Иран и Южна Корея. Както беше предвидено, броят на случаите избухна в десетки страни.  Испания, Германия, Франция и САЩ вече имат повече случаи, отколкото Италия, когато въведе карантината.

Други 16 страни имат повече случаи днес от Хубей, когато там беше въведена блокадата: Япония, Малайзия, Канада, Португалия, Австралия, Чехия, Бразилия и Катар имат повече от Хубей, но под 1000 случая. Швейцария, Швеция, Норвегия, Австрия, Белгия, Холандия и Дания имат над 1000 случая.

Забелязвате ли нещо странно в този списък от държави? Извън Китай и Иран, които са претърпели масови, безспорни огнища и Бразилия и Малайзия, всяка една държава в този списък е сред най-богатите в света.

Мислите ли, че този вирус се стреми към богатите страни? Или е по-вероятно богатите държави да могат по-добре да идентифицират заразените с вируса?

Малко вероятно е по-бедните страни да нямат вируса. Топлото и влажно време най-вероятно помага, но не предотвратява епидемия сама по себе си — в противен случай Сингапур, Малайзия или Бразилия нямаше да страдат от заразни огнища.

Най-вероятно, коронавирусът или отнема повече време за да достигне до тези страни, защото те са по-малко свързани, или вече е там, но тези страни не са успели да инвестират достатъчно в тестване.

Така или иначе, ако това е вярно, това означава, че повечето страни няма да избягат от коронавируса. Въпрос на време е те да видят огнища и да се наложи да предприемат мерки.

2. Какви са ни опциите?

От статията ми миналата седмица, тонът на разговорите се промени и много страни взеха мерки. Ето някои от най-илюстративните примери:

Мерки в Испания и Франция

В едната крайност имаме Испания и Франция. Хората не могат да напуснат дома си, освен по належащи причини: хранителни стоки, работа, аптека, болница, банка или застрахователна компания (със специално обяснение)

Конкретна забрана да извеждане на децата на разходка, или да виждате приятели или семейство (освен да се грижите за хора, които се нуждаят от помощ, но с мерки за хигиена и физическо разстояние)

Всички барове и ресторанти са затворени. Допуска се само доставка на храна за вкъщи.

Всички забавления затворени: спорт, филми, музеи, общински тържества …

Сватбите не могат да имат гости. Погребенията не могат да имат повече от шепа хора.

Градският транспорт остава отворен.

В понеделник сухопътните граници бяха затворени.

Някои хора разглеждат това като страхотен списък от мерки. Други вдигат ръце във въздуха и плачат от отчаяние.

Мерки в САЩ и Обединеното кралство

САЩ и Обединеното кралство, като страни като Швейцария или Холандия, се мотаеха в прилагане на мерки. Ето времевата линия за САЩ:

САЩ първо забрана за някои пътувания. После бе обявена национална спешна ситуация. Няма мерки за социално дистанциране. След няколко дни правителството призовава обществеността да избягва ресторанти или барове и да присъства на събития с повече от 10 души. Никаква мярка за социално дистанциране всъщност не е приложима. Това е просто предложение.

Много държави и градове поемат инициативата и налагат много по-строги мерки.

Обединеното кралство приложи подобен набор от мерки: много препоръки, но много малко забрани.

Тези две групи държави илюстрират двата крайни подхода за борба с коронавируса: смекчаване и потискане. Нека да разберем какво означават.

Опция 1: Не се прави нищо

Ако не направим нищо: всички се заразяват, здравната система се затрупва, смъртността избухва и  10 милиона души умират или около 25 пъти повече от броя на смъртни случаи в САЩ през Втората световна война.

Над 3 милиона в САЩ ще трябва да отидат в болница, но леглата в  интензивните отделения сега са 50 000 и най-много да бъдат удвоени до 100 000. Така всички останали - 2,9 милиона, ще изпаднат в тежко или критично състояние. Но без достъп до интензивни грижи те вероятно ще умрат.

Ето защо хора умираха масово в Хубей, а сега умират масово в Италия и Иран. Коефициентът на смъртност на Хубей завърши по-добре, отколкото можеше да бъде, защото те построиха 2 болници почти за една нощ. Италия и Иран не могат да направят същото.

Но какво се случва, ако цялата ви здравна система се срине от пациенти с коронавирус? Други също умират от други заболявания.

Какво се случва, ако имате инфаркт, но линейката дойде след 50 минути, вместо 8 (поради твърде многото случаи на коронавирус) и след като пристигнете, няма интензивно отделение и няма лекар? Умирате.

Има 4 милиона приети болни в интензивни отделения в САЩ всяка година, и 500,000 (~13%) от тях умират. Без интензивни легла, този процент ще е близо 80%. Даже и само 50% да умират, за епидемия траеща една година, ще скочим от 500,000 смъртни случая на година до 2 милиона.

Ако коронавирусът се остави да се разпространи, здравната система в САЩ ще се срине, а смъртните случаи ще бъдат в милиони, може би повече от 10 милиона.

Същото е вярно и за повечето страни.

Опция 2: Стратегия за смекчаване на последиците

Смекчаването става така: „Невъзможно е да се предотврати коронавирусът сега, така че нека просто го пуснем, докато се опитваме да намалим пика на инфекциите. Нека просто изравним кривата малко, за да я направим по-управляема за здравната система. “

Когато чуете: „Ще направим някакво смекчаване“, това, което наистина трябва да чуете, е: „Съзнателно ще затрупаме здравната система, като увеличим коефициента на смъртност поне с коефициент 10 пъти“.

Едно от ключовите предположения на тази стратегия е това, което се нарича „Имунитет на стадото“.

Имунитет на Стадото и Мутации на Вируса

Идеята е, че всички хора, които са заразени и след това се възстановяват, вече са имунизирани срещу вируса. Това е в основата на тази стратегия: „Вижте, знам, че ще е трудно известно време, но след като приключим и няколко милиона души умрат, останалите от нас ще бъдат имунизирани срещу него, така че този вирус ще спрете да се разпространявате и ще се сбогуваме с коронавируса“.

Колко вероятно е този вирус да мутира? Изглежда, че вече го е направил.

Появилите се изследвания сочат, че Китай вече е видял два щама на вируса: S и L. Щам S беше съсредоточен в Хубей и е по-смъртоносен, но щем L беше този, който се разпространи по света. Не само това, но вирусът продължава да мутира. Това не трябва да е изненадващо: РНК-базирани вируси като коронавирус или грип са склонни да мутират наоколо 100 пъти по-бързо от тези на базирани на ДНК — въпреки че коронавирусът мутира по-бавно от грипните вируси.

Казано по друг начин: стратегията за смекчаване не само предполага смъртта на милиони за държава като САЩ или Великобритания. Също така разчита на вируса да не мутира твърде много — а той го прави. Така че след като приключим с няколко милиона смъртни случая, може да бъдем готови за още няколко милиона — всяка година. Този коронавирус може да се превърне в повтарящ се факт от живота, като грипа, но много пъти по-смъртоносен.

Опция 3: Стратегия за потискане

Стратегията за потискане се опитва да приложи тежки мерки, за да овладее бързо епидемията под контрол. По-конкретно: Въвеждане на задължително стриктно социално дистанциране.  След това, мерките се намаляват, така че хората постепенно да си върнат свободите и да се поднови нещо, което е близко към нормалния социален и икономически живот.

Според стратегията за потискане, след като мине първата вълна, смъртният брой е в хиляди, а не в милиони.

Казано така, звучи очевидно. Всички трябва да следват Стратегията за Потискане.

Но защо някои правителства се колебаят?

Страх ги е от три неща:

Първата блокада ще трае месеци, което изглежда неприемливо за много хора.

Блокада, която трае с месеци, ще разруши икономиката

Блокадата даже няма да реши проблема, тъй като просто ще забави епидемията: по-късно, когато се свалят мерките за социално дистанциране, хората пак ще се заразят и милиони ще умрат.

3. Стойността на времето

Всеки ден, в който забавим коронавируса, ще сме по-подготвени.

С ефективно потискане, броят на случаите ще се намали за една нощ. Днес, има 0 нови случаи на коронавирус в цялата 60-милионна провинция Хубей.Откритите нови случаи ще продължат да се увеличават няколко седмици, но след това ще започнат да намаляват. С по-малко открити нови случаи на болни, процентът на смъртност също ще започне да намалява. Странични щети също ще намаляват.

Потискането ще ни даде:

По-малко случаи на коронавирус

Незабавно облекчение за здравната система и хората, които работят в нея

Намаление на процента на смъртност

Намаление на странични щети

Възможност за заразените, изолирани и карантирани здравни работници да се подобрят и да се върнат на работа.

Разбиране на Истинският Проблем: Тестване и Проследяване

В момента, Великобритания и САЩ нямат представа за истинският брой случаи на зараза. Не знаем колко са. Просто знаем, че официалният брой не е точен, а истинският е към десетки хиляди случаи. Това се случва, защото не тестваме и не проследяваме.

Обществото е уплашено. Коронавирусът е нов. Има толкова много, което не знаем.  Хората не са се научили да спрат да се здрависват. Все още се прегръщат. Те не отварят врати с лакът. Не си мият ръцете, след като се пипали дръжките им. Не дезинфекцират масата преди да седнат. А би трябвало. Това са доста евтини начини за намаляване на скоростта на разпространение на вируса. 

Разбиране на Вируса

Ние знаем много много малко за вируса. Но всяка седмица излизат стотици нови научни статии. Светът най-накрая е обединен срещу общия враг. Научни изследователи по целия свят се мобилизират, за да разберат по-добре този вирус.

Как се разпространява вирусът?

Как може да се забави заразяването?

Какъв е делът на безсимптомните носители?

Заразни ли са? Колко?

Какви са добрите лечения?

Колко дълго оцелява?

На какви повърхности?

Как различните мерки за социално дистанциране влияят на скоростта на предаване?

Каква е цената им?

Какви са най-добрите практики за проследяване?

Колко надеждни са нашите тестове?

Ясните отговори на тези въпроси ще помогнат да направим нашия отговор възможно най-целенасочен, като сведе до минимум обезпечените икономически и социални щети. И те ще дойдат след седмици, а не години.

Намиране на Лечения

Не само това, но какво ще стане, ако намерим лечение през следващите няколко седмици? Всеки ден, който отвоюваме, ни доближава до това. Сега, вече има няколко кандидати, като Фавипиравир или Хинин. Ами ако се окаже, че след два месеца открием лечение на коронавируса? Колко глупаво бихме изглеждали, ако вече сме имали милиони смъртни случаи след стратегия за смекчаване?

Всички горепосочени фактори могат да ни помогнат да спасим милиони животи. Това трябва да е достатъчно. За съжаление политиците не могат да мислят само за живота на заразените. Те трябва да мислят за цялото население и тежките мерки за социално дистанциране оказват влияние върху другите.

В момента нямаме идея как различните мерки за социално дистанциране намаляват предаването. Ние също нямаме представа какви са техните икономически и социални разходи.

Не е ли малко трудно да решим какви мерки са ни необходими в дългосрочен план, ако не знаем тяхната цена или полза?

Няколко седмици ще ни дадат достатъчно време да започнем да ги изучаваме, да ги разбираме, да им даваме приоритет и да решаваме кои да следваме.

По-малко случаи, повече разбиране на проблема, натрупване на активи, разбиране на вируса, разбиране на разходите и ползите от различни мерки, образование на обществото … Това са някои основни инструменти за борба с вируса, а ние имаме нужда само от няколко седмици, за да развием много от тях. Не би ли било тъпо да се ангажираме със стратегия, която да ни хвърли, неподготвени в челюстите на нашия враг?

4. Чук и Танц

Сега знаем, че Стратегията за смекчаване вероятно е ужасен избор и че Стратегията за потискане има огромно краткосрочно предимство.

Хората обаче имат основателни опасения относно тази стратегия:

Колко дълго ще продължи всъщност?

Колко скъпо ще бъде?

Ще има ли втори пик толкова голям, сякаш не сме направили нищо?

Тук ще разгледаме как би изглеждала истинска стратегия за потискане. Можем да я наречем „Чук и танц“

Чук

Първо, действате бързо и агресивно. Поради всички причини, които споменахме по-горе, предвид стойността на времето, ние искаме да угасим това нещо възможно най-скоро.

Един от най-важните въпроси е: Колко дълго ще продължи това?

Страхът, който всички имат, е, че ще бъдем затворени вътре в домовете си с месеци и ще последва икономическа катастрофа и психически сривове.

Ако сте политик и виждате, че едната възможност е да убиете стотици хиляди или милиони хора със стратегията за смекчаване, а другата е да спрете икономиката за пет месеца, преди отново да преминете през същия връх на случаите и смъртта, тези две опции не звучат убедително.

Времето, необходимо за чука, е седмици, а не месеци. Толкова му стигнаха в Хубей - 7 седмици и втората вълна от случаи бе нищожна.

Китайските мерки бяха по-силни. В Италия, Франция и Испания мерките не бяха толкова драстични и изпълнението не е толкова трудно. Хората все още ходят по улиците, мнозина без маски. Това вероятно ще доведе до по-бавен чук: повече време за пълен контрол на епидемията.

Южна Корея в един момент имаше най-тежката епидемия извън Китай. Сега тя е до голяма степен под контрол. И те го направиха, без да помолят хората да останат у дома. Те го постигнаха най-вече с много агресивни тестове, проследяване на контакти, карантини и изолации.

Ако епидемията в Южна Корея може да бъде контролирана без задължително социално дистанциране, западните страни определено могат да прилагат чук, който контролира огнището в рамките на седмици. Въпрос на дисциплина и изпълнение.

Можем ли да останем вкъщи няколко седмици, за да сме сигурни, че милиони не умират? Мисля, че можем. Все пак зависи какво следва.

Танц

Ако сте разбили с чука коронавируса, след няколко седмици го контролиралите и сте в много по-добра позиция да се справите с него. Сега идват по-дългосрочните усилия, за да се контролира този вирус, докато се изработи ваксина.

Това е може би най-голямата, най-важна грешка, която хората допускат, когато мислят за този етап: те мислят, че това ще ги държи вкъщи с месеци. Това изобщо не е така. Всъщност е вероятно животът ни да се върне близо до нормалното ниво от преди.

Наричам периодът на месеците между „чука” и ваксината „танц”, защото няма да е период, през който мерките винаги са едни и същи. В някои региони отново ще се наблюдават огнища, а в други няма да продължат дълго време. В зависимост от това как се развиват случаите, ще трябва да засилим мерките за социално дистанциране или ще можем да ги намалим.

Как работи този танц?

Всичко се върти около скоростта на предаване. В началото в неподготвена страна това е някъде между 2 и 3: През няколко седмици някой е заразен, той заразява средно между 2 и 3 други хора.

Ако е над 1, инфекциите прерастват експоненциално в епидемия. Ако е под 1, тя умира.

По време на чука целта е скоростта на предаване да се доближи до нула, колкото е възможно по-бързо, за да се потуши епидемията. В Ухан се изчислява, че скоростта на предаване първоначално е била 3,9, а след блокирането и централизираната карантина е спаднала до 0,32.

Но след като преминете в танца, вече няма нужда да го правите. Просто се нуждаете скоростта на предаване да остане под 1. И можете да направите много от това само с няколко прости мерки.

Заключение: спестете време

Коронавирусът все още се разпространява почти навсякъде. Нямаме време. Но не е нужно да е така: има ясен начин да мислим за това.

Някои страни, особено тези, които все още не са били засегнати силно от коронавируса, може би се питат: Ще ми се случи ли това? Отговорът е: Вероятно вече се е случило. Просто не сте забелязали. Когато наистина удари, вашата здравна система ще бъде в още по-лоша форма, отколкото в богатите страни, където здравните системи са силни. По-добре да се предпазите, отколкото да съжалявате. Трябва да обмислите предприемане на действия сега.

За страните, където коронавирусът вече е тук, вариантите са ясни.

От една страна, страните могат да преминат по смекчаващия път: да създадат мащабна епидемия, да затрупат здравната система, да доведат до смъртта на милиони хора и да пуснат нови мутации на този вирус в дивата природа.

От друга страна, страните могат да се борят. Те могат да се заключат за няколко седмици, за да си набавят време, да създадат мъдър план за действие и да контролират този вирус, докато нямаме ваксина.

Днес правителствата по света, включително някои като САЩ, Великобритания, Швейцария или Холандия, досега са избрали пътя на смекчаване. Това означава, че се отказват без бой. Те виждат, че други държави са се борили успешно с това, но казват: „Не можем да направим това!”

Ами ако Чърчил беше казал същото? „Нацистите вече са навсякъде в Европа. Не можем да се борим с тях. Нека просто се откажем.” Това правят много правителства по света днес. Те не ви дават шанс да се борите с това. Трябва да го поискате.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети