Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Стотици българи с месеци оставят близките си в болници като в старчески домове

Общество

Стотици българи с месеци оставят близките си в болници като в старчески домове

Стотици българи с месеци оставят близките си в болници като в старчески домове - Tribune.bg
Снимка:

Между 50 и 1000 пациенти всяка година остават в болниците като в старчески домове и прекарват седмици или месеци, изоставени от близките си, обясняват пред “24 часа” от Агенцията за социално подпомагане.

За да влязат тези хора в старчески дом, трябва да са навършили възрастта за пенсиониране, включително и тези с ТЕЛК.

Сумата на разходите по престоя на изоставените пациенти стига до 50 хил. лв. за болницата, докато им намерят място в социално заведение.

Голяма част от хората са болни и се нуждаят от услуги за долекуване, а подобни медицински заведения у нас са малко. В София например има само две специализирани болници - в Ботунец и Бухово.

Лекарите издирват близките, но често без успех. След това се обръщат към социалните служби, които могат да предложат различни варианти за услуги. В срок от 20 дни правят индивидуална оценка на нуждите.

Проблемът е, че хората трябва доброволно да се съгласят да ги ползват, а често предпочитат да останат в болницата.

“На седмица имаме средно по двама пациенти, оставени и непотърсени от своите близки. Годишно това прави над 100 души”, признава говорителят на Многопрофилната болница за активно лечение “Света Анна” в София Антон Луков. Болницата полага всички грижи за стабилизиране на пациентите, а след това се изпращат за долекуване. През това време пациентите се лекуват по клиничните пътеки, по които са приети, обясни още говорителят.

Местата за долекуване обаче са ограничени и пациентите трябва да чакат, докато се освободи, коментират лекари. Същевременно процедурата по настаняване в социален дом е дълга.

Осем изоставени пациенти, изпратени от столичните болници, лежат в момента в Специализираната болница за продължително лечение и рехабилитация “Кремиковци” в Ботунец, разказа управителят на лечебното заведение д-р Цветанка Зафирова. По думите ѝ болницата разполага с 60 легла, но те се ползват и от пациенти със счупени крака или ръце, инсулти, ампутирани крайници.

“Изоставените пациенти понякога лежат в болницата за долекуване над година, докато ги освидетелстват за ТЕЛК. Чак след това може да бъдат изпратени в социален дом”, обясни Зафирова.

Между 50 и 60 пациенти годишно са изоставяни в УМБАЛ-Бургас. Средно между 30 и 50 хил. лв. харчи лечебното заведение за изоставени пациенти.

Понякога обаче сумата е значително по-голяма, ако бездомният е настанен в отделение, в което лечението е специфично и по-скъпо. 

В болницата в Горна Оряховица си спомнят как семейство отказва да вземе своя близък, който бил лежащо болен, тъй като нямали асансьор в дома.

“Като се има предвид, че средно цената на една клинична пътека варира от 800 до 1300 лева, това е разход за болницата, ако пациентът престои още толкова.

Разходи и по транспортирането на пациента до неговия дом са извършвани многократно”, описва управителят на болницата в Горна Оряховица д-р Иван Иванов.

По думите му преди време в общинската лечебница са отделили легла за временен подслон на пациенти, които няма къде да отидат. Дори имало идея за разкриване на услуги тип “хоспис”, в т.ч. и палиативни грижи, но тя пропаднала, защото болници нямат право нормативно да ги предоставят.

“С оглед на демографската картина и болното застаряващо население се налага да бъдат разкрити нови хосписи, домове и институции за палиативни грижи”, показват наблюденията на управителя Иван Иванов. А по Плана за възстановяване ще има пълна реформа на грижата за стари хора.


 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети