Стратегията за ранното детско развитие ще бъде готова наесен
Желаещи да бъдат медицински сестри в яслите не липсват
Стратегията за ранното детско развитие е почти готова. Тя трябва да бъде пусната за обществено обсъждане през септември. Това съобщи Янка Такева – председател на Синдиката на българските учители, която взе участие в Национална кръгла маса на тема „Усъвършенстване на грижите за здравето и развитието на децата в детските ясли“.
„По закон от 9-месечна възраст родителят може да остави детето си в детските ясли. Само че и в яслите, както и в детските градини, няма места“, заяви за Tribune.bg. Такева.
Особено внимание в стратегията ще бъде обърнато върху квалификацията на персонала, подобряването условията на труд, в това число и повишаване на работната заплата.
„Много е важно създаването на една цялостна политика за взаимодействието между детската ясла в здравеопазването и детската ясла в образованието. Защото, ако днес единият разходен стандарт за детската ясла към здравеопазването е над 6 хиляди лева на едно дете за година, то за детската ясла в образоването е 1600. Има едно доста съществено разминаване. Мисля, че по пътя на диалога и преговорите, всичко ще си дойде на място“, категорична е тя.
Такева подчерта, че е изключително важно взаимодействието и общуването между медицинските специалисти, педагогическите специалисти и родителите.
„Грижата за деца от 9-месечна до 3-годишна възраст е много специфична с оглед на крехката възраст на дечицата, които отглеждаме при нас. Основно се набляга на хигиенните навици, храненето, дневните режими и обучението на децата. Спецификата е че децата са много мънички и ролята на яслата е да замести семейството, докато майката е на работа. Всъщност ние поемаме функциите на майката. Ние ги приемаме като наши дечица“, Стойка Димова – директор на Столична детска ясла №56 „Калина“.
Тя обясни, че ролята на медицинската сестра е да обгрижи, да поеме детето, да се постарае за това то да се адаптира бързо и безпроблемно, което става плавно. Да го научи да бъде по-самостоятелно, да бъде по-добре социализирано, така че преходът към детската градина, а впоследствие и в училище да, е по-лек.
„Всъщност ние сме първите, които полагаме основата на мъничките дечица“, посочи директорката.
Ролята на медицинските сестри е изключително важна, защото те се грижат за най-малките, които боледуват често. Първата медицинска помощ в тези случаи се оказва именно от медицинските специалисти в яслите.
„Нашите сестри са доста квалифицирани, на университетско ниво, бакалаври са и ние постоянно надграждаме това“, посочи Стойка Димова.
„Родителите могат да бъдат спокойни, че оставят децата си в сигурни ръце и те получават адекватни грижи за времето и престоя си в детските ясли. Имаме постоянен контакт с родителите и те получават информация по всяко време за тяхното дете“, увери тя.
На въпрос на Tribune.bg доколко привлекателна е професията медицинска сестра за младите хора и по какъв начин се мотивират да започнат работа с деца, Янка Такева сподели:
„Има кандидати. Аз приветствам всички кметове на Общини като Плевен, като Варна, като Пловдив, като София, които направиха целева поръчка към Медицинските университети и се подготвят такива медицински сестри“.
„Този, който обича децата, би се насочил точно към тази сфера. Няма нищо по-приятно от това да отглеждаш, възпитаваш, обучаваш деца. Когато видиш техния поглед, напредъка им, изпитваш радост, че ти си допринесъл с нещо това мъничко същество да бъде по-самостоятелно, да израсне и да се адаптира по-безболезнено след това в градината“, категорична е и Стойка Димова.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/strategiyata-za-rannoto-detsko-razvitie-shte-bade-gotova-naesen/
Коментари (0)
Добави коментар