Тема с продължение – как некоректни работодатели подлъгват хора за работа в чужбина
В Инспекцията по труда са с вързани ръце – изпращат сигналите към органите в Чехия
Вчера ви разказахме историята на Галина Димитрова от Габрово, която е пострадала от некоректно отношение от страна на посредници за работа в Чехия. (ЦЕЛИЯ РАЗКАЗ ЧЕТЕТЕ ТУК)
Изпратихме запитване за проверките, които текат по случая към редица институции. Ето какво гласи отговорът на „Главна инспекция по труда“, изпратен до Tribune.bg.
Публикуваме го без редакторска намеса.
Колегите наистина са запознати със случая, но на практика няма работодател или посредник, който да действа на територията на Р България. Поради тази причина единственото, което Инспекцията по труда може да направи и е правила (по предишни сигнали на жалбоподателката), е да сигнализира контролните органи по труда в Р Чехия. Този сигнал също ще бъде изпратен. Сигнал от ИА ГИТ е подаден и в ГДБОП, където също работят по случая.
Действията на ИА ГИТ по случая бяха затруднени допълнително, поради това че в първите си два сигнала лицето беше предоставило изключително недостатъчна информация за идентифициране както на нарушенията спрямо нея, така и за работодателя, както и телефонен номер за обратна връзка, на който такава не беше осъществена, въпреки многократните опити. В отговор на изпратено писмо до жалбоподателката с искане за допълнителна информация, такава е предоставена от нея в следващи два сигнала. Сигналите касаят двама различни работодатели, като само с единия е предоставен трудов договор на чешки език. Предоставен е и телефон за контакт с лице, което е било ангажирано с устройването на работа на жалбоподателката при втория работодател. Сигналите с предоставените данни са изпратени до контролните органи в Р Чехия. Получен е отговор с резултатите от проверка на единия работодател, с който жалбоподателката е запозната и според който тя е получила определена сума за положения труд и е напуснала работното си място без предупреждение.
Подаден е пети сигнал от жалбоподателката, който отново касае чешки работодател, поради което също е препратен към контролните органи в Р Чехия.
Използваме този случай, който притежава всички сигнали на измама, за да предупредим отново търсещите работа лица за какво да внимават, когато тръгват на работа в друга държава. Комуникацията е водена само дистанционно с лице, на което се знае единствено първото име, при това без да е сигурно, че то е реално. Тръгва се от България без трудов договор с местен работодател, който трябва да бъде на език, разбираем за лицето и в който да са уговорени всички условия на труд и заплащане. Не е сключен и посреднически договор с фирма посредник с условията на изпращане. При положение, че никой няма право да задържа документ за самоличност, личната карта на жалбоподателката е задържана за седмица от лице, което я е посрещнало и на което също знае само първото име, с уговорката, че документът е необходим за сключване на трудов договор, какъвто така и не е сключен.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/tema-s-prodalzhenie--kak-nekorektni-rabotodateli-podlagvat-hora-za-rabota-v-chuzhbina/
Коментари (2)
09.01.2020 06:54 / Отговор
26.07.2020 14:19 / Отговор
Добави коментар