Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
20.83 ℃ - България, София
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. В болница ''Св. Екатерина'' спасиха рисков пациент с 9-часова операция

Общество

В болница ''Св. Екатерина'' спасиха рисков пациент с 9-часова операция

В болница ''Св. Екатерина'' спасиха рисков пациент с 9-часова операция - Tribune.bg
Снимка:

Съдовите хирурзи от Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия в УМБАЛ “ Св. Екатерина” спасиха живота на високорисков пациент със сложна животоспасяваща операция, съобщават от лечебното заведение.

Мъжът е на 62 години, лекар, и след прилошаване е откаран в шокова зала в столична болница, като му е направен скенер на корема с контрастна материя. Резултатът от скенера показва голяма аневризма на коремната аорта, която е разкъсана, в резултат на което има излив на огромно количество кръв. Пациентът е откаран към УМБАЛ „Света Екатерина“, където постъпва по спешност в Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия.

Екипът на професор Валентин Говедарски поема пациента, извършва необходимите изследвания, както и подготовка за ендоваскуларно лечение и покриване на аневризмата със стент-графт, но пациентът се оказва неподходящ за тази техника. Изключително сериозно от неговите придружаващи заболявания е това, че той е с хемофилия, което носи риск от сериозна загуба на кръв при операция.

Началникът на Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия проф. Валентин Говедраски и екипът му - д-р Елица Димитрова, Д-р Захари Божилов, д-р Ахмед Ходжов извършват отворена операция и заместват разкъсаната аорта със синтетична протеза. Рисковата операция продължава 9 часа.

Екипната работа на анестезиолози и реаниматори помага за овладяване на всяка промяна в състоянието на пациента. Около 12 сака кръв са прелети на мъжа в операционната зала и огромно количество плазмени продукти в опит да се спаси живота му. Изключително ценен в подобни случаи за пациенти с масивна кръвозагуба е апарат, който филтрира кръвта, която пациентът губи по време на операцията и я връща отново в него. Още около 6 литра кръв е върната на пациента в този случай, благодарение на апарата.

Безценна се оказва помощта на медиците от Националния център по трансфузионна хематология, които се включват в този случай с безупречна колаборация с екипите на болницата. В периода на възстановяване в реанимация пациентът преминава през няколко рискови ситуации, които реанимационните специалисти на лечебното заведение успешно овладяват.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети