Втори ден пътни блокади, огьове и разливане на мляко от земеделците /ОБНОВЕНА/
Организации в сектора приемат поканата за среща с Денков
Втори ден пътни блокади на земеделците у нас. Затворени бяха подходи за магистрали, ключови пътища, а на "Дунав мост" при Русе недоволните фермери разляха цистерна с мляко и спряха движението, предава БТА. Те организираха шествие със земеделски машини в района на граничния пункт.
Край великотърновското село Шереметя ритуално беше запалена слама, бяха пускани траурни мелодии и излято мляко. Изгорен символично беше и празен ковчег, на който имаше надписи "българско земеделие". Всичко това, според производителите, символизира, че тяхната продукция "се изхвърля в канала“, тъй като не могат да я продадат заради ниските цени на вносните стоки.
"Нашите искания все още не са удовлетворени. Снощи чухме от министър-председателя, че имат някаква готовност, имат някакво предложението, което все още не знаем какво е в детайли. Вече има официална покана за среща, колегите са я приели – от Българска аграрна камара ще участваме, но е много важно до какво ще доведат тези преговори“, категоричен бе Симеон Караколев, който е и председател на НОКА.
Фермери блокираха пътищата, водещи към граничните пункт "Кардам" и "Дуранкулак", пътя Добрич - Силистра, както и главния път София - Варна при село Шереметя.
Протестиращите от Пловдивско блокираха кръговото кръстовище край село Труд на пътя за Пловдив - Карлово.
Земеделците затвориха и трите подхода за магистрала "Тракия" край Ямбол. Протести има на няколко места в общините Силистра, Тутракан, Ситово, Кайнарджа и Дулово.
Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) и Българската аграрна камара са готови на диалог с държавата. Протестите нямат политически искания и са свързани с конкретни проблеми, каза за БТА председателят на регионалния съюз на зърнопроизводителите Стоян Александров, който е и член на Управителния съвет на НАЗ.
„Националната асоциация на зърнопроизводителите се разграничава от това, което правят организациите на Венцислав Върбанов и Димитър Зоров. Ние нямаме такива искания, каквито те имат за оставка на министъра на земеделието. Тях законодателните промени не ги интересували, но ние държим на тях“, подчерта Александров.
Според него Закон за браншовите организации, за който се говори отдавна, е належащ. „Ние държим да се въведе ред, кои организации са наистина национално представени, а не са семейни сдружения за защита на интересите на пет-шест или десет човека. В крайна сметка най-накрая да се изчисти това и да нямаме над 200 браншови организации, в които всеки да дърпа, да не кажа за личните интереси, но интереси на малка част от хората“, коментира той.
По думите му е възможно да се стигне до споразумение в петък. „Ако всичко е както ни устройва, с точни срокове, дати и гаранции от политическите сили, че тези закони ще влязат и ще бъдат гласувани в Народното събрание, ние ще спрем протестите. Нека да чуем каква е тази справка за доказване на загубите, за която говори премиерът Николай Денков. Ако е за разходите само за 2023 г., които твърдим, че са най-високите, ще се види, че ние наистина сме на загуба за тези пет култури“, каза той.
Около 100 фермери от област Кърджали участват в протеста на земеделските производители на пътя Хасково - Димитровград.
Очаква се фермерите от Кърджали да блокират в петък част от пътя за Гърция, съобщава БНР.
Втори ден протестиращите земеделци от Перник затрудняват движението на кръговото между Перник и София.
Зърнопроизводители блокираха изхода от Стара Загора към автомагистрала "Тракия" край т. нар. птицекомбинат. Радослав Христов - председател на Тракийския съюз на зърнопроизводителите заяви, че не е оптимист за срещата при премиера Николай Денков тази вечер и протестите ще спрат, само ако има пълно удовлетворяване исканията на бранша. Христов акцентира, че не настояват за оставката на земеделския министър Кирил Вътев.
От Съюза на зърнопроизводителите в Бургас и Ловеч също се разграничиха от твърденията за искана оставка на земеделския министър.
200 селскостопански машини блокират международните пътища край Хасково. Няма образувани колони от автомобили. Движението се отклонява по обходни пътища.
В националните протести се включиха и земеделски производители от Благоевград, Кресна, Сандански, Петрич и Симитли.
Земеделци планират да затворят на кръстовище на изхода на Дупница Производители от област Враца блокираха със селскостопанска техника пътя между Мизия и Оряхово към граничния пункт с румънския град Бекет. И днес, както вчера, няма задръстване от ТИР-ове.
Освен зърнопроизводители и животновъди, във Врачанско протестират и пчелари.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/vtori-den-patni-blokadi-na-zem/