За първи път от две години броят на студентите се увеличава, води специалност „Педагогика“
За първи път от две години в България броят на студентите у нас се увеличава, показват данните от Националната рейтингова система на 52 висши училища в България за 2022 г. За последните 10 години броят на студентите падна от 260 000 на 200 000 души.
През 2022г. най-много са се увеличили студентите в специалност „Педагогика“, а два пъти са намалели студентите от "Администрация и управление" и „Икономика“. Специалност „Медицина“ остава в топ 3, а "Право" отива на 7 място.
Данните сочат, че малка част от завършилите „Педагогика“ работят по специалността си - или няма работни места, или студентите имат друга причина.
„Два пъти скача броят на чуждестранните студенти у нас, 58% са те в специалност „Медицина“, с което страната ни е лидер в ЕС. Те се увеличават обаче и в специалности „Музика и изкуство“, „Теория на образованието“ и други“, подчерта служебният министър на образованието проф. Сашо Пенов. Според него тазгодишното проучване на рейтинговата система показва две положителни тенденции - повече реализация на студентите и повече научни публикации. Министърът подчерта, че следва да се помисли за обучение на кадри в областта на туризма още в средното професионално образование.
По данни на рейтинговата система у нас най-ниска е безработицата в специалности „Медицина“, „Фармация“, „Военно дело“, „Математика“.
С най висок успех се влиза „Право“ в СУ, „Медицина“ и „Администрация“ в Американския колеж. Най високи доходи получават студентите, завършили „Информатика“ в СУ и НБУ.
Най-много студенти има в СУ „Св. Климент Охридски“. В 9 университета в България се обучават половината български студенти, а другата половина се обучава в останалите 43 висши училища. Три висши училища са с под 1000 студента, а в 12 университета има под 100 студента.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/za-parvi-pat-ot-dve-godini-broyat-na-studentite-se-uvelichava-vodi-spetsialnost-pedagogika/