Захариева: Думите на Драги, че Европа е „тромава, застаряваща и изоставаща“ не са присъда, а диагноза
„Ако погледнете числата в последните 50 години, няма нито една европейска компания, създадена от нулата, която да е достигала капиталова оценка от над един трилион. В САЩ мисля, че са седем или осем – от нулата. В Европа няма нито една“, обясни Екатерина Захариева, европейски комисар, отговорен за „Стартъпи, проучвания и иновации“ пред БТВ.
По думите ѝ това е тенденция, която преди не е предизвиквала тревога, само че с COVID-19 пандемията, войната в Украйна и бавното нарастване на доходите на европейските граждани, това започва да се усеща осезаемо.
Тя определи думите на бившия италиански премиер Марио Драги, че Европа е „тромава, застаряваща и изоставаща“ като диагноза.
„Това не е присъда, а диагноза и то доста точна. Хубаво е да я знаем, за да можем да вземем мерки. За мен едно от най-важните неща, които трябва да направим, е опростяването на процедурите и на изпълнението“, обясни Захариева.
И даде конкретни примери – с регистрирането на фирма, което при нас е сравнително лесна процедура, но в Германия например изисква нотариална заверка, която отнема около 2/3 седмици, и с банковите сметки – засега не можеш да оперираш, освен ако не отвориш банкова сметка в европейската държава, в която искаш да развиваш бизнес.
„Мислим си, че имаме единен пазар, но не съвсем. Една от задачите, които имаме, е да създадем този 28-и режим за иновативни компании, който ще позволи много по-лесното и бързо опериране на целия ни единен пазар. Идеята ще бъде да има една обща регистрация – когато се направи една фирма това да означава, че се регистрира на ниво целия Европейски съюз“, уточни още тя.
До 20% за един проект могат да достигнат административните разходи.
Миналият месец създателят на Фейсбук Марк Зукърбърг и създателят на Спотифай Даниъл Ек се обърнаха към Европа в своя позиция пред сп. „Економист“ с призив да спре да се опитва да регулира прекалено много изкуствения интелект, за да не изостане.
„Важно е, когато четете научна публикация да знаете, че ученият, който е направил това, е използвал изкуствен интелект – мисля, че е етично. Не говорим за свръхрегулация. Важно е да знаете какви данни е използвал. Става дума за етичната част при използването на изкуствен интелект“, обясни Захариева.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/zaharieva-dumite-na-dragi-che-/