Започва реставрацията на Паметника на свободата на Шипка
След изключително дълга подготовка започва основна реставрация на Паметника на свободата, съобщи Нова тв. Националният парк-музей (НПМ) "Шипка – Бузлуджа" е обявил обществени поръчки на стойност 14 млн. лв. за изпълнител и строителен надзор за проекта по реставрация и консервация на паметника.
„Монументът е на 94 години. Правен е един основен и няколко частични ремонта. Основният проблем е проникващата влага. Поръчката е обявена за 3 години, но може да приключи и по-рано”, посочи д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа”.
Освен фасадите, които през последните години са в тежко и дори опасно за посетителите състояние, проектът предвижда Паметникът на свободата да бъде върнат в неговия автентичен вид. Всички изолационни материали и видове мазилки, положени вътре, ще бъдат отстранени и ще се открие каменният градеж, който според направените проучвания е от много добре изпълнена каменна зидария. Подменени ще бъдат и подови настилки.
"Това, че интериорът ще бъде в естествения сив цвят на камъка, има отношение и към бъдещата постоянна експозиция", отбеляза д-р Чавдар Ангелов. По думите му постоянната експозиция няма да бъде много голяма, а по нея ще се работи паралелно с ремонтните дейности. Очаква се краят на ремонта да съвпадне с изработването й.
Паметникът ще бъде изцяло преокабелен, ще се подмени електрическата инсталация, ще бъдат реставрирани и двете железни врати, които отвеждат към костницата от южната страна и към вътрешността на монумента от северния вход. Стъпалата към северния вход също ще бъдат подменени, като по проекта там е предвидено да се отлее стоманенобетонен фундамент със същата форма и облицовъчните камъни да бъдат върнати на местата си. За по-голяма безопасност ще бъде монтиран и двустранен парапет. Д-р Ангелов допълни, че за костницата е предвидено да бъде осигурен достъп на хора в неравностойно положение, но предвид параметрите на сградата няма как това да бъде направено вътре.
Любопитно е, че проектът предвижда паметникът да не бъде отопляем, както е сега.
"Идеята е по този начин да се реши проблемът с влагата, която се образува при конденз", д-р Чавдар Ангелов. Той отбеляза, че това би подложило на риск движимите културни ценности, които ще бъдат експонирани и по тази причина проектът предвижда на всеки етаж да има климатизирани витрини, осигуряващи необходимите параметри за експонатите. Паметникът на свободата ще бъде снабден и с дизелов генератор, който да осигурява постоянно захранване при евентуални прекъсвания на електричеството, за да могат да се поддържат системите, гарантиращи безопасната му експлоатация.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/zapochva-restavratsiyata-na-pa/