Здравните експерти посъветваха да не се увеличава срокът на реваксинация срещу COVID-19
Радев продължи срещите със здравните експерти в президентството. В рамките на вторите консултации той разговаря с проф. д-р Радка Аргирова, проф. д-р Андрей Чорбанов и д-р Александър Симидчиев.
Проф. Аргирова беше категорична, че около 25-30 януари ще може да има по-точна прогноза за коронакризата. Тя поясни, че настоящето намаляване на броя на новооткритите лица с коронавирус не я успокоява. Специалистът увери, че има достатъчно време да се разработи схемата на гласуването на хората в карантина. „Кои ще бъдат тези, които ще влязат в болнични заведения с урни, как ще се осигури това гласуване. Това е важно, като знам как в други години при далеч по-леки условия се гласува в болници. Тук ще е сложно, в никакъв случай не бива да се допуска там да влизат неимунизирани хора, всичко трябва да е идеално точно разписано“, каза тя.
„Притеснява ме дали са склонни нашите здравни власти да се нарушава схемата на имунизация? Дано да не са склонни, защото едно нещо е науката, друго са разни съображения, които се печатат напред-назад, допълни тя. И даде пример, че се появяват информации, че в Англия ще се смени схемата, каза професорът.
„Още не знаем колко точно е защитата след трите седмици от първата доза“, допълни проф. Аргирова.
Според имунолога от БАН Андрей Чорбанов да се ваксинират 10 000 души на ден срещу COVID-19 е провокация към здравната система. По думите му коронавирусът ще изчезне тогава, когато или се срещне с всички като популация или когато ваксина спре неговото разпространение.
"За да покрием населението, което искаме да покрием, ние трябва да покрием поне едни 4 милиона от тези 6, което сме като население, за да смятаме, че сме ваксинирали цялата част, каквато е програмата. При 10 000 души на ден, това автоматично прави 400 дни, в които трябва да ваксинираме всеки ден, събота, неделя, Великден и всички празници. На третата седмица трябва да започнем реимунизациите, което автоматично прави по 20 000 души на ден. От третата седмица всеки ден трябва да имунизираме 20 000 души с една и съща ваксина", обясни той.
„Трябва да се види кои са най-рисковите звена в самия изборен процес и те да бъдат ваксинирани, но е необходимо те да бъдат имунизирани близо 40 дни по-рано, за да изградят имунитет“, каза от своя страна Александър Симидчиев.
По отношение на изборния процес виждам три фази. Първата е преди изборите, която има различни процеси, свързани със събиране и движение на хора, агитация от партийните централи - при тях, ако не се изпълняват противоепидемични мерки, поставят целия процес в риск, каза д-р Симидчиев. По време на изборите има различни хипотези - гласуване на тези, които са под карантина, на такива, които още не са боледували, както и рисковете за хората, които организират целия изборен процес. А и след изборите - периода на броенето също поставя под риск големи групи от хора, които ще се събират, допълни той.
В момента няма грипна епидемия и болни от грип, заяви проф. Аргирова
„Не сме пред дилема да мислим за наслагване на COVID с грип, който и да е той. Броят на ваксинираните тази година е малко по-висок, но не е достатъчен“, допълни тя. По думите й трябва да има 3 варианта на протокола, по отношение епидемиологичните мерки, които трябва да бъдат спазвани преди и по време на изборния ден - за да може, ако се случи в десетдневката преди изборите да има пик, спад или междинно време, коментира проф. Аргирова.
Страховете на хората са много и страхът какво би могло да се случи по време на избори ще бъде използван, коментира Чорбанов.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/zdravnite-eksperti-posavetvaha-da-ne-se-uvelichava-srokat-na-revaksinatsiya-sreshtu-covid-19/
Коментари (0)
Добави коментар