Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Земеделският министър откри ловния сезон и обясни, че цената на хляба не се определя административно

Общество

Земеделският министър откри ловния сезон и обясни, че цената на хляба не се определя административно

Земеделският министър откри ловния сезон и обясни, че цената на хляба не се определя административно - Tribune.bg
Снимка:

Ловният сезон за пернат дивеч у нас беше открит днес. В Държавното горско стопанство „София“ до Ловната хижа в квартал „Челопечене“ ловците попълниха своите ловни билети и изслушаха инструктаж.

Днес се открива ловният сезон на пернат дивеч. Да пожелаем наслука на ловците, да спазват всички мерки за безопасност и да завърши ловният сезон без нито един инцидент. Това заяви министърът на земеделието и храните Кирил Вътев откри ловния сезон за пернат дивеч.

„Има достатъчно добри и ясни инструкции. Ловът трябва да започва най-рано един час преди изгрев слънце и да завършва най-късно един час след залез слънце. Всички ловци са достатъчно добре подготвени“, каза Вътев и уточни, че преди всеки ловен излет се правят инструктажи.

„В България имат право да ловуват около 150 000 души с редовни права. Конкретно за настоящия момент нямам информация колко ловци ще дойдат от чужбина“, коментира министърът на земеделието. Той поясни, че от Италия идват на лов за бекаси у нас.

„Бракониерството е голям проблем не само за дивеча, то е голям проблем и за земеделските стопани. До момента в тези два месеца нямам получени сигнали за бракониери“, посочи министър Вътев и категорично заяви, че ако получат сигнали ще бъдат безкомпромисни. Според него бракониерите трябва да бъдат в затвора, а не в регистър.

От днес официално беше открит ловът на пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас, обикновена бекасина и друг пернат и дребен дивеч.

„Цената на хляба не се определя административно, водеща е борсовата цена на пшеницата и разходите по производството му. До края на този месец трябва да приключат проверките, които вървят паралелно – провеждат се както от БАБХ, така и от НАП. Проверката обхваща целия процес от суровините до стоките по рафтовете. Очаквам резултатите да са много интересни“, обясни той пред БТВ.

Според министъра целта на проверките е да се изясни как се разпределя добавената стойност по веригата. Вчера производителите на плодове и зеленчуци също са пожелали да има такава проверка и при тях, стана ясно от думите му.

„За съжаление нищо не може да се случи бързо. Всичко, което предвиждаме да направим, изисква време. Производителите на зеленчуци трябва да се кооперират, за да може както най-големите, така и най-малките да стигнат до пазара през едни събирателни центрове. Такива липсват и трябва да се изградят“, обясни още Вътев.

Националният консултативен съвет по зърното ще заседава на 22 юни, обяви още министърът на земеделието и храните. Той повдигна и въпроса за субсидирането, подчертавайки, че правителството иска „да ориентира всички производители към пазара и пазарния успех, а това ще стане чрез тези събирателни центрове“.

Кирил Вътев коментира и темата за жътвата. „В момента приключи т.нар. „бяла жътва“ – на пшеница, ечемик и ръж. Добивите са много добри. Предстои „черната жътва“ – на слънчоглед. Фактически заради вноса от Украйна ние имаме голям проблем с дъмпинга на слънчоглед и нерафинираното слънчогледово олио. Другият проблем, с който се сблъскваме, е свързан с ниските цени на сухото мляко, което пък носи щети за животновъдите“, поясни той.


Последвайте ни в Google News

 

Етикети Кирил Вътев
Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети