Лъвовата чешма в Казанлък: Отпиеш ли веднъж, трябва да останеш завинаги
Кое е общото между Буенос Айрес, Болоня и Казанлък. И в четирите града има паметници дело на големия флорентински скулптор Арнолдо Дзоки, предаде БГНЕС.
В България най-прочутото произведение на Дзоки е паметникът на Цар Освободител, но в главния град на Долината на розите се намира един не по-малко изящен паметник, който той ни е оставил.
Става дума за прочутата Лъвова чешма, която се намира на централния площад в Казанлък. Чешмата нови своето име от трите лъвски глави, които украсяват северната, западната и южната й част.
Идеята за нейното построяване принадлежи на местния гражданин Иван Патев, който през 1893 години снабдява града с водопровод, доставящ вода в Казанлък от Бузлуджа. Това съвпада по време със сватбата на княз Фердинанд І с княгиня Мария-Луиза Бурбон-Пармска. Това е изключително събитие за пръв път от 500 години в България има владетелска сватба.
Иван Патев написал трогателно писмо до княза, в което излага идеята си за построяване на чешма, която да бъде дар за княжеската чета. Трогнат, Фердинанд І отпуска парите и чешмата е построена. Тя е официално осветена по време на посещението на владетеля в града през 1903 г.
Чешмата е богато украсена с царски символи - ъглите с изваяни колони с капители, върху които са изобразени инициалите на княза и плочата за дарението с надпис. След деветосептемврийския преврат те са заличени, за да бъдат възстановени в началото на промените след 1989 г.
Според легендите, ако човек пие от чешмата, завинаги ще остане в Казанлък. Популярна шега сред местните е да си уреждат срещи при “източния лъв”. Една от причините е, че лъвските глави са само три и източна лъвска глава няма, както и че от този край на чешмата не тече вода.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtini/lavovata-cheshma-v-kazanlak-ot/