От 1.5 млрд. лв. поръчки на четирите големи града, столицата има само 85 млн.
Управляваните от ПП/ДБ драматично изостават от управляваните от ГЕРБ/СДС. Бургас и Пловдив изпреварват с над милиард поръчките на София и Варна
София винаги е била галеник на властта. Столицата от десетилетия се радва на приоритетно третиране от правителството, както и от еврофондовете. В последната година след местните избори и загубата на ГЕРБ обаче градът е на последно място от четирите най-големи общини по размер на дадените обществени поръчки, съобщава „Капитал“.
Преглед на регистъра на поръчките на четирите най-големи града: София, Пловдив, Варна и Бургас показва, че общо за периода от 1 ноември 2023 до 1 ноември 2024 г. тези общини са обявили обществени поръчки за над 1.5 млрд. лв. (с ДДС). От четирите две са отговорни за 1.25 млрд. лв. от тези поръчки, или над 80%. Това са, изненадващо, Пловдив и Бургас. Първият има поръчки за 376 млн. лв., а вторият - за цели 875 млн. лв. София и Варна общо имат подадени поръчки за около 270 млн. лв., от които едва малко над 80 млн. са за столицата.
На политическо ниво очевидна е разликата между общините. Пловдив и Бургас са общини с кметове от ГЕРБ, водени в общинския съвет от мнозинство от същата партия с подкрепа от други по-малки. София и Варна, от друга страна, са оглавени от кметове на ПП - ДБ, които нямат монолитна подкрепа в общинския съвет и се борят срещу коалиция, водена от ГЕРБ. Това със сигурност играе роля в увереността и скоростта, с която общините раздават поръчки. Има значение обаче и подготовката, както и намеренията, анализира медията.
София е особено очевиден пример. Към момента най-големият град в страната, с бюджет 2.6 млрд. лв. е пуснал поръчки за едва 85 млн. лв. В предни години тази стойност се е движила между 200 и 300 млн. лв.
В София коалицията ПП - ДБ - СС няма мнозинство в общинския съвет и това ѝ пречи да осъществява приоритети и политики. Когато се вземат по-ключови решения, като например разпределението на комисии или директорски постове в общинските дружества, пък се формира "икономическо мнозинство". От кмета Васил Терзиев и неговите зам.-кметове (двама от които съвместяват два ресора) обаче също зависят немалко неща. Засега, изглежда, те не се възползват изцяло от това. Например само през 2022 г. общината на Йорданка Фандъкова побърза да обяви огромна поръчка за 200 млн. лв. за ремонт на тротоари - програма, която продължава и сега. Най-големите поръчки на Терзиев досега са за извозване и оползотворяване на RDF отпадъка от завода за боклук, строителство на детски градини и доставка на еко отоплителни уреди, като последните две са задвижени от администрацията на Фандъкова.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtini/ot-1-5-mlrd-lv-porachki-na-che/