„Euractiv“ отрази румънската атака срещу български застраховател
Председателят на Надзорния съвет на „Еврохолд България“ Асен Христов твърди, че е жертва на изнудване от членове на румънския застрахователен регулатор
„Еврохолд България“, водеща енергийна и финансова група в Югоизточна Европа, твърди, че е станала жертва на организирана атака срещу подразделението ѝ в Румъния, която има потенциала да дестабилизира целия регион“, пише „Euractiv“.
Председателят на Надзорния съвет на „Еврохолд България“ Асен Христов, твърди в интервю от края на миналата седмица, публикувано в редица български медии, че е жертва на изнудване от членове на румънския застрахователен регулатор.
Христов твърди, че „Евроинс“, дъщерна на „Еврохолд“ в Румъния и най-големият застраховател в съседната страна, в края на 2019 е получила оферта от Кристиян Рошу от румънския финансов регулатор ASF да купи румънския застраховател „Citi Insurance“, и тази оферта е била предложена няколко пъти. Христов отговарял, че „City“ не струва и една румънска лея (около 40 стотинки в България), но започнали проблеми за „Евроинс“.
„В началото не го взех насериозно, но след няколко срещи, натиск от страна на Рошу и подканяния, беше организирана среща с един от акционерите на Сити Иншурънс. На нея аз получих официално предложение Евроинс да придобие Сити с допълнението, че по-добре да се съгласим, защото иначе нямаме избор“, разказа Христов.
Според него, след отказа, последвали серия от инспекции и атаки срещу „Евроинс“, и компанията дори временно попада под регулацията на временна администрация на Застрахователния гаранционен фонд. Мотивът – членовете на борда не били проверени дали отговарят на изискванията.
Христов отрича подобни твърдения като абсурдни, тъй като същите членове са били проверени преди да бъдат преизбрани 8 месеца преди това, но им е казано, че е нужно отново.
„Беше ни заявено, че имаме достатъчно капацитет да купим портфейла на Сити за една лея. Когато казах, че той не струва и толкова, ми беше казано, че трябва добре да помислим и е в интерес и на двете страни, защото в противен случай Евроинс ще си има проблеми“, разказва още Христов.
Той обяснява още, че след отказа, през февруари 2021, започнали нови обвинения към тях, като например, че „Евроинс“ отказва да плати 6000 щети, при положение, че са платили 360 хил. такива за последните три години.
„През цялото време на годината, в която Сити фалираше, проверяващите екипи бяха в офиса на Евроинс по 10 часа на ден“, обяснява Христов, който обвинява членовете на румънския регулатор в тормоз.
EURACTIV е потърсила за коментар ASF и конкретно обвинявания от Христов Кристиян Рошу в търсене на отговор и неговата позиция. Въпреки множеството опити на 13 февруари обаче да се свържат с Рошу по мобилен телефон, имейл и СМС, нямало реакция.
Асен Христов казва още, че през 2022, натискът срещу „Евроинс Румъния“ продължава за най-различни неща. Например той твърди, че е бил посъветван да изплати няколко милиона допълнително за щети на шефа на националната транспортна асоциация, според него – без основание.
Според Христов, натискът продължава и в момента.
„Този път сценарият е следният: да се предложи администрация на компанията, която е в изключително добро състояние в момента, да се представи тезата, че обществото в Румъния се спасява от бъдещ проблем, да се привлече нов акционер в компанията, близък до Сити Иншурънс, както и да се прикрият връзките на г-н Рошу със Сити“, казва той.
Цитирана е и позицията на „Еврохолд“, че „служители на висше и средно управленско равнище от застрахователния надзор на румънския финансов регулатор - Органът за финансов надзор (ASF), както и лица, предизвикали кризата с румънската застрахователна компания City Insurance, извършват действия, с които застрашават финансовата стабилност на компанията, на целия застрахователен сектор и икономическата стабилност на държавата“.
Българската финансова група казва още, че този опит за дестабилизация може да застраши и двете страни в опита им за присъединяване към Шенген, както и българското влизане в Еврозоната.
Влизането на България и Румъния в Шенген беше блокирано от някои от европейските страни през декември, главно с мотива, че има притеснения относно върховенството на закона, но и, по думите на Австрия, неспособността на България да защитава външната граница на Европа.
„Потенциалната цел на кампанията може да прикрива бързо изземване на активите на застрахователя, предизвиквайки ликвидна криза в сектора със значителни последици“, пишат „Еврохолд“.
„Тази финансова дестабилизация може да се пренесе към България и да повлияе негативно на членството й и това на Румъния в Шенгенското пространство, както и на влизането на България в еврозоната, независимо от отличните двустранни отношения между двете държави“, се казва още в позицията.
Източник: financialtribune.bg
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/-euractiv-otrazi-rumanskata-at/