Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. 126,5% инфлацията за последните 20 години стопи парите за пенсии

Парите

126,5% инфлацията за последните 20 години стопи парите за пенсии

126,5% инфлацията за последните 20 години стопи парите за пенсии - Tribune.bg
Снимка:

Инфлацията стопи парите за втора пенсия, показват данни на Комисията за финансов надзор (КФН) и на Националния статистически институт, пише „Труд“. На 1 юли 2024 г. се навършиха точно 20 години откакто КФН дава данни за доходността на частните пенсионни фондове. Оказва се, че за този период доходността на различните универсални пенсионни фондове е в границите от 65,2% до 125%. А инфлацията за същия период е 126,5%.

Оказва се, че нито един от универсалните пенсионни фондове, в които задължително са осигурени работещите хора, родени след края на 1959 г., няма доходност за 20 години, която да надвишава инфлацията. Така реално покупателната способност на парите, които преди 20 години са внесени за пенсии, е намаляла.

При доброволните пенсионни фондове ситуацията е малко по-различна. От опериращите на пазара в страната 10 пенсионни фонда, само седем работят от над 20 години. Тяхната доходност е в по-широки граници от доходността на универсалните пенсионни фондове и е между 22,6% и 147,6%. Но само доходността на два от фондовете надвишава размера на инфлацията за 20-годишния период.

Сред причините доходността на фондовете да е по-ниска от инфлацията е догонващия характер на икономиката на страната ни и това, че цените растат, за да се доближат до средните за държавите от ЕС. Средната натрупана сума на един осигурен в универсалните пенсионни фондове е 6910 лв., показват последните данни на КФН. Тези пари са достатъчни за изплащането на сегашната минимална държавна пенсия за стаж и възраст от 580,57 лв. в продължение на една година.

На фона на тези резултати частните пенсионни фондове искат да управляват повече пари и вноските за втора пенсия да бъдат увеличени. “Вноската към капиталовите фондове от втория стълб е ниска в размер на 5% и отдавна е назрял моментът за преразглеждане на размера на осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване и тяхното плавно увеличаване в посока до 10 на сто”, каза председателят Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване Евелина Милтенова пред БТА. Тя припомни, че вторият стълб на пенсионно осигуряване стартира с вноска от 2% от осигурителния доход и стигна до 5 на сто през 2007 г., като предвиденото при старта на модела увеличение до 7-10% на вноската за втория стълб така и не се случи.

Стефан Кючуков


Последвайте ни в Google News

 

Етикети пари, пенсии
Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети