Административен произвол в Румъния: Опитвали да изземат контрола и портфейла на застрахователя „Евроинс“
Шокиращо интервю на председателя на Надзорния съвет на „Еврохолд“, част от която е застрахователната „Евроинс Иншурънс Груп АД“, Асен Христов, беше разпространено от компанията.
Българският предприемач разказва за случаи на опити за изнудване от членове на румънски регулатор и дори посочва поименно лица, които са се опитвали да го притискат да слее клона в Румъния с друг застраховател в лошо състояние – банкрутиралата вече „City Insurance“.
„Ние имаме много голям респект към Органа за финансов надзор в Румъния (ASF) като регулатор и неговия президент, към голяма част от членовете на борда, както и към служителите. Нашите протести и обвинения са насочени срещу г-н Кристиян Рошу (вицепрезидент на АСФ, отговарящ за сектор „Застраховане“), г-н Валентин Йонеску (генерален директор на ГД „Застраховане и презастраховане“) и към още трима служители на ASF. Ние обвиняваме тези лица в съзнателно превишаване на техните служебни задължения, подвеждане на борда чрез представяне на невярна информация и опит за превземане на компанията от лица, близки до „City Insurance“. И всичко това продължава от края на 2019 досега“, разказва Асен Христов.
По думите на шефа на „Еврохолд“, всичко започва в края на 2019 г., когато неочаквано за него получава „предложение, на което не може да устои“ от лице, което отказа да назове поименно. Разкри обаче, че впоследствие същият човек бива назначен от Кристиян Рошу за съветник във финансовия регулатор. От българския холдинг било поискано „да разгледат възможността за сливане“ със закъсалата още по онова време „City Insurance“.
„В началото даже не повярвах какво ми казва, но след няколко срещи, натиск и „подканяния“ от г-н Рошу, ми беше организирана среща с един от акционерите на „City“ със забележката, че е по-добре да се съгласим, тъй като нямаме избор. На въпроса ми: „Как ще мине подобна сделка през регулатора?“, ми беше отговорено: „Г-н Рошу ще поддържа“. След отказа ми - лесно може да се провери колко атаки имаше към „Евроинс“ – включително беше поставена за един месец в гаранционен фонд с основен довод, че членовете на борда не са проверени за условието „fit&proper“ при преизбирането им, станало 8 месеца преди това. Т.е те са проверени, избрани, преизбрани, но трябвало отново. Просто ви представям абсурда на ситуацията“, коментира той.
През октомври 2020 „офертите“ започнали да стават още по директни и настоятелни – да бъде закупен целия портфейл на „City“. Последвали срещи във Виена и Истанбул – отново с акционер на „City Insurance“.
„В Истанбул бях поразен, че на компютъра на акционера имаше цялото инфо за портфейла, триъгълниците и резервите на „Евроинс“ – цялата информация, която екипът на г-н Рошу беше събрал за компанията с проверки. Беше ми заявено, че имаме достатъчно капацитет да купим портфейла на „City“ за една лея (бел. ред. около 40 български стотинки). Когато аз казах, че не струва и толкова, ми беше заявено, че трябва добре да помислим и че е в интерес и на двете страни – иначе и проблемите на „Евроинс“ могат да нараснат“, разказва Асен Христов за поредния озадачаващ за него разговор по темата.
Следва нов отказ на българите и масирана атака срещу застрахователната им компания през февруари 2021, съпроводена с глоби по абсурдни казуси.
„През цялото време, докато „City“ фалираше, проверяващите екипи бяха в офиса на „Евроинс“ по 10 часа на ден. А след фалита на „City“, г-н Рошу официално заяви, че не е имал как да провери капитала им и това отнемало много време. На 4 октомври обаче, когато ние бяхме привлекли за акционери ЕБРД (румънският еквивалент на Европейската банка за възстановяване и развитие, бел.ред.) и преведохме 120 млн. в капитала на „Евроинс“, г-н Рошу изрази съмнения в произхода на парите и пред 20 души в ASF, заедно с г-н Йонеску, в рамките на 10 минути отвориха компютрите и видяха откъде и кога са пристигнали парите. Има достатъчно хора, които могат да го потвърдят“, разказва шефът на „Еврохолд“ поредния пример, който затвърждава убеждението му за връзка на Рошу с отслабената конкурента застрахователна компания.
„Истината е, че те си вършеха работата по казуса „City“, но съзнателно го правеха толкова бавно, че доведоха до ограбването на допълнителни стотици милиони от румънските граждани. Ето нещо, което трябва да бъде прикрито с уж бързи действия сега. Но има органи и те ще го разкрият“, надява се Асен Христов, който многократно в рамките на интервюто категорично подчертава, че коментира само тези лица, а не целия регулаторен орган.
„И тук искам да кажа, че целият пазар знае, че нито сегашният, нито предишни президенти на АСФ имат вина за „City“, а за това са пряко отговорни лицата от Застрахователния отдел, които съзнателно не упражняваха своя контрол. Сега вече знаете цялата история…“, казва още той на румънската журналистка.
През 2022 натискът срещу „Евроинс“ продължил. Поводите, които били измисляни, се оказват всевъзможни.
„Бяхме „съветвани“ от г-н Йонеску да изплатим няколко милиона допълнителни щети без основание. Натискът върху „Евроинс“ продължава, включително в момента. Като този път целта е да се наложи администрация в „Евроинс“, която е в изключително добро състояние като компания. Искат да се представи, че по този начин спасяват обществото от бъдещ проблем, какъвто няма. Да се привлече нов акционер в компанията, близък до „City“, както и да прикрият некадърността и връзките на г-н Рошу със „City“, обяснява схемата българският бизнесмен.
Той твърди и, че е бил направен опит да се овладее „Евроинс“ и принудително да се слеят компаниите под прикритието на гаранционния фонд. Междувременно българският холдинг инвестира 350 млн. евро в Румъния.
„Ние сме абсолютно отговорен акционер, заедно с ЕБРД, и винаги сме се стремили да защитим нашите инвестиции. В момента компанията е в изключително добро състояние и целият пазар може да го потвърди. Всичко останало е игра на цифри на г-н Рошу и г-н Йонеску. В момента те се опитват да не признаят договори, които 2 години признаваха, което е меко казано ненормално. Основен акционер в „Евроинс” Румъния, „Евроинс” България, „Евроинс” РС Македония и т.н. - общо 8 страни, е „Евроинс Иншурънс груп”. ЕБРД е акционер с 9.99% в „Евроинс Иншурънс груп”. В момента те получиха одобрение от всички регулатори да увеличат своето участие над 10% с допълнителна вноска в капитала. Това те направиха след много сериозен и тежък одит с международни консултанти върху състоянието на всички компании в „Евроинс Иншурънс груп” – през лятото и есента на миналата година“, подчертава Асен Христов.
Той отбелязва, че всички останали регулатори са дали съгласие още преди два месеца и единствено румънският е забавил „зелената светлина“ до четвъртък, 9 февруари.
„И аз имам следния въпрос – ако наистина г-н Рошу и г-н Йонеску смятат, че разбират повече от ЕБРД и имат повече информация, защо не са алармирали за това? И защо изобщо издават разрешение? Това не е обикновен акционер, а международна финансова институция“, пита председателят на Надзорния съвет на „Еврохолд“.
Като пример за организираните удари срещу „Евроинс“ в Румъния, Христов дава нов случай от последните дни, при който в румънски медии биват „изпуснати“ паралелни досиета на застрахователя, в които се виждало кои дела се рапортуват и кои не. Медийната теза – по този начин се прикриват случаи. Според Асен Христов обаче това е чисто технически термин, зад който няма никаква конспирация.
„Това „да не се рапортуват” значи, че не е необходимо, а не че се крият. Тези хиляди досиета не трябва да се рапортуват защото или са платени, или са приключени, но още не са премахнати от архива на съда. А например 1300 от тях се отнасят не до щети, а да потвърдим, че някой водач няма вина и трябва да му махнат акта в полицията. И това е пореден случай, в който документ, придобит от проверяващ на Кристиян Рошу след проверка на компанията, се предоставя на медиите. Интересно е, че той още декември ми каза, че има изтекъл документ в медиите, но не ми каза какъв. Моделът на тези служители на ASF е да публикуват някоя малка медия, че регулаторът не си върши много добре работата, те да използват това за оправдание и бързо да напишат подвеждащи доклади. Професионално, това се нарича „совалка на информацията“, разкрива още подробности в схемата българинът.
В годините, след началото на административния произвол, компанията платила глоби в размер на 16 млн. евро.
„От стотици хиляди случаи се избират 2000, срещу които има възражение. В тях се намират примерно 75, където наистина може да има грешка, която е щяла да бъде отстранена. И заради тези 0,001% от всички случаи се налага глоба за милиони. Целта е да се покаже, че разбирате ли, компанията не е добре. Това е избирателност на проверка с цел да се докаже грешка. Ние сме платили всички глоби и сме ги обжалвали в съда“, обясни Асен Христов.
Той смята, че освен върху „Евроинс“, Рошу и компания оказват натиск върху всички брокери и фирми в сектора. Последният случай е с настояване до целия бранш комисионната на брокерите да бъде 10%, което създава предпоставки за корупция.
„Аз открито призовавам колегите от застрахователните компании и брокерите да спрат да се струват и да кажат истината. Защото пазарът се страхува. Ние сме холдинг с милиарди проходи, най-големият в България. И нас тази атака няма да ни събори, но сме отговорни и не желаем да се разваля стабилността в тази част на Балканите“, завършва той.
Асен Христов предупреждава, че атаката срещу „Евроинс“ може да доведе до сътресения на целия застрахователен пазар в Румъния и, по определени канали, да се пренесе и в България.
„От една такава финансова и политическа нестабилност съвсем спокойно плюс могат да имат страните, които водят война срещу Украйна. Да не забравяме, че подобни трусове поставят под въпрос присъединяването на двете страни към Шенген. И аз призовавам органите в Румъния да вземат мерки и колегите на Рошу и Йонеску в ASF да се дистанцират от тях“, коментира още той.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/administrativen-proizvol-v-rum/