Агенцията за търговия и развитие на САЩ си партнира с България за повишаване на киберсигурността в управлението
Директорът на Агенцията за търговия и развитие Ено Т. Ебонг подписа грантово споразумение за техническа помощ в подкрепа на Министерството на електронното управление на България (МЕУ) в рамките на неговата работа по подобряване на киберсигурността в българския публичен сектор. Националният системен интегратор „Информационно обслужване“ подписа споразумението от името на българското правителство. Помощта на USTDA ще развие пътна карта, която да подготви внедряването и прилагането на общи стандарти за киберсигурност и ще подкрепи утвърждаването на „Информационно обслужване“ като основен доставчик на услуги в сферата на сигурността за целия публичен сектор.
„USTDA е горда да си партнира с правителството на България в постигането на неговата цел – централизирана система за киберсигурност и общи стандарти за киберсигурност,“ заяви директор Ебонг. „Финансирането от USTDA ще улесни прилагането на добри практики и ще демонстрира как напредналите технологии от Съединените щати могат да гарантират сигурни и устойчиви правителствени услуги за гражданите на България.“
През последните години правителството на България направи крачки към засилването на оперативния и политическия си капацитет в областта на електронното управление, като пример за това е учредяването на МЕУ през 2022 г. Подпомагането от USTDA ще подкрепи усилията на МЕУ в развитието на пътна карта за подобряването на дейностите на „Информационно обслужване“, за да може да се утвърди като доставчик на управляеми услуги в сигурността, докато носи отговорност за координирането на добрите практики между различните правителствени агенции. Подкрепата също така ще даде насоки за инкорпорирането на отворени обществени поръчки и по-добро координиране на инвестициите в киберсигурност.
„Чрез стратегическото партньорство и подкрепа на USTDA ще бъде възможно да развием и приложим Национална система за киберсигурност, активна за цялата публична администрация на Република България, заяви изпълнителният директор на „Информационно обслужване“ Ивайло Борисов Филипов. „Проектът за прилагането на Национална система за киберсигурност в администрацията ще доведе България до нов път към защита в киберсигурността, ще осигури сигурна и безопасна комуникация и взаимоотношения с НАТО и държавите членки на ЕС,“ добави той.
Министърът на електронното управление на България Валентин Мундров подчерта: „Финансирането от USTDA прави възможно прилагането на най-съвременна архитектура за киберсигурност за правителствените служби и основните доставчици на услуги в нашата страна. Това споразумение цели значително да подобри капацитетът за киберсигурност на във всички нива на управлението, като допринася ние да постигнем своите цели в тази област.“
Посланикът на Съединените щати в България Кенет Мертен заяви: „Сигурността на данните е основен приоритет за всички правителства. С тази програма ще подготвим своите партньори в правителството на България да се защитават срещу зловредни кибератаки и ще гарантират, че данните на правителството и гражданите са защитени.“
Подкрепата на USTDA работи в полза на Международната стратегия за политики в сферата на киберпространството и дигитализацията на Правителството на САЩ, която се фокусира върху развитието и внедряването на технологии, които са отворени, безопасни и сигурни.
###
Агенцията на Съединените щати за търговия и развитие (USTDA) подпомага компаниите да създават работни места в Съединените щати чрез износа на продукти и услуги за приоритетни инфраструктурни проекти в развиващи се икономики. USTDA обединява американския бизнес във реализирането на възможности за износ. Тя работи чрез финансирането на подготовка за проекти и дейности за изграждане на партньорства в името на развиването на устойчива инфраструктура и на насърчаването на икономическото развитие на партньорските държави.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/agentsiyata-za-targoviya-i-raz-o16/