Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. АИКБ с остра позиция, искат незабавно внасяне на Плана за възстановяване

Парите

АИКБ с остра позиция, искат незабавно внасяне на Плана за възстановяване

АИКБ с остра позиция, искат незабавно внасяне на Плана за възстановяване - Tribune.bg

Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) иска спешно свикване на Националния икономически съвет, на който да бъдат обсъдени въпросите, които забавят внасянето на Плана за възстановяване и устойчивост, както и фиша за икономическа трансформация, съобщиха от АИКБ.

Асоциацията настоява Националният икономически съвет спешно да обсъди предлаганата Програма за икономическа трансформацията в Националния план за възстановяване и устойчивост. Работодателите предлагат план за замяна на въглищните централи с крайна дата края на 2035 г., пише в позицията.

„За нас острият проблем е замразяването на пари за създаването на финансови инструменти и пилеенето на ресурс за такси за управление за обогатяване на нови кръгове", посочват от ръководството на АИКБ.

Според Управителния съвет на АИКБ на българския пазар има достатъчно много финансови инструменти, които обаче бизнесът не припознава и не дават ефект. От началото на ковид кризата българските предприятия са декапитализирани, силно задлъжнели и с ограничени възможности да инвестират. Пряката подкрепа за фирмите ще осигури ликвидност и ще активира частните инвестиции, посочват от асоциацията.

Работодателската организация имат предвид новата гаранционна схема за кредитиране на бизнеса чрез Фонда на фондовете, заради която служебните министри Кирил Петков и Асен Василев отклониха 100 млн. лв. безвъзмездна помощ от ОП "Иновации и конкурентоспособност".

"Това е сериозен риск от подмяна на промяната. АИКБ иска доказателства, че афишираната промяна не е подмяна на бенефициентите и не създава възможности за корупция. Такова доказателство може да бъде отказ от грешното пренасочване на пряката подкрепа на инвестициите в предприятията към финансови инструменти, при това, управлявани от свързани лица“, заяви председателят на УС Васил Велев.

От АИКБ посочва, че и в момента на българския пазар има достатъчно много финансови инструменти, които обаче бизнеса не припознава и не постигат никакъв ефект за икономиката ни. Пример за това са програмите на ББР, по които до предприятията са стигнали под 15%, както и фондовете за дялово инвестиране, управлявани от „Фонда на фондовете“, които за 5 години са инвестирали едва 14% от ресурса, с който разполагат.

"От началото на ковид-кризата българските предприятия са декапитализирани, силно задлъжнели и с ограничени възможности да инвестират. Предложените финансови инструменти няма да осигурят бързо възстановяване. За разлика от тях обаче пряката подкрепа ще осигури нуждата от ликвидност и ще активира допълнителни частни инвестиции", смятат от АИКБ.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати