Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Ако криза спре вноса на храни у нас, до 3 месеца ни очаква голям недостиг

Парите

Ако криза спре вноса на храни у нас, до 3 месеца ни очаква голям недостиг

Ако криза спре вноса на храни у нас, до 3 месеца ни очаква голям недостиг - Tribune.bg
Снимка:

Ако неочаквана криза спре вноса на храни в страната, до три месеца се очаква голям недостиг, показват данни на земеделското министерство, цитирани от "24 часа". Според тях от доматите, които ядем, само 51% са родно производство, а при краставиците това са 61%.

През 2023г. у нас са влезли 115 хиляди тона домати, а сме произвели 100 хил.тона. при зеленчуците като цяло тенденцията е, че се произвежда повече наша продукция, отколкото е вносната - от Гърция, Турция и по-малко от Полша. За разлика от тях проблемът с плодовете е драматичен, като ябълките и дините се внасят най-много. Според официалните данни за миналата година само сливите са били в по-големи количества от 2022г.

С либерализирането на вноса от Украйна и Молдова в ЕС настъпи нова пазарна ситуация, при която българските плодове и зеленчуци са изместени тотално, пресмятат от Браншовата камара "Плодове и зеленчуци".

"Все по-малко и по-малко производители остават", посочва Цветан Цеков, председател на Камарата.

Ситуацията с месото и местните продукти е идентична, като родното е 40%, а вносът - 60%. Сериозният проблем е, че от 2000г. броят на фермите и животните намалява.

Производството на мляко в страната също намалява с всяка година, отчитат от земеделското министерство. Според данни на ведомството Германия, Нидерландия и Полша са основни доставчици на сирене и извара у нас.

По износ на слънчоглед все още сме 4-ти в света. Една от причините е, че културата може да се отглежда на големи площи със сравнително ниски разходи.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети