България с добри позиции при икономическата свобода, просперитета и конкурентоспособността
Положителни са тенденциите и за готовност за е-правителство
България с добри позиции по отношение на икономическата свобода, просперитета и конкурентоспособността. Това показват данни на различни международни класации, които Българска търговско-промишлена палата следи.
Страната ни запазва позицията си в „Индекса на икономическата свобода“ на Фондация „Херитидж“ и списание „Уолстрийт джърнъл“. В същото време се изкачва с две позиции до 46-то място в индекса на „Икономическа свобода по света” на канадския институт „Фрейзър”.
Положителни са тенденциите и в „Индекса за готовност за е-правителство“ и в „Индекса на човешко развитие“ на ООН, където страната ни миналата година подобрява позицията си с пет места. Лондонският институт Легатум оцени просперитета на страната с 4 позиции нагоре сред 149 страни, достигайки 47-мо място.
С 22 места по-нагоре се изкачва България по отношение на „Индекса на право на собственост“ на Property Rights Alliance – изкачвайки се до 63-то място при 85-то през 2017. В „Индекса на логистичните услуги“ на Световната банка се изкачваме с 20 позиции. Центърът за екологично право и политика на Йейл повиши с 3 позиции екологичното представяне на страната ни.
В изданието за 2019г. на Световната банка за правене на бизнес падаме с 9 позиции надолу, до 59-то място при 50-то през предходната година. В класацията за най-добри страни за бизнес на списание Форбс също отбелязахме спад с 12 позиции до 46-то място.
Страната ни се изкачва с 2 места нагоре в „Индекса на световна цифрова конкурентоспособност“, достигайки 43-та позиция. В него основните индикатори са знания, технологии и бъдеща готовност. Именно това са областите, в които бизнесът и държавата трябва да насочат своите усилия за постигане на по-голям напредък, отбелязва от БТТП.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/balgariya-s-dobri-pozitsii-pri-ikonomicheskata-svoboda-prosperiteta-i-konkurentosposobnostta/
Коментари (0)
Добави коментар