Българският лев навърши 140 години
Българските монети и банкноти са част от символиката на държавността
Днес се навършват 140 години от създаването на българския лев. На 4 юни 1880 г. е обнародван и влиза в сила Законът за правото на рязане на монети в Княжество България, съобщиха от БНБ.
С него в Княжество България се създава българската парична единица - лев, разделен на сто стотинки. При въвеждането на лева той се приравнява към златния френски франк и е възприет биметалният стандарт (сребро и злато), с което България фактически приема принципите на Латинския паричен съюз.
Българската народна банка /БНБ/, създадена през 1879 г., успява да наложи употребата на лева на българска територия с помощта на специални закони за преустановяване ползването на румънски, сръбски и руски монети.
Първите монети на Княжество България са медните от 2, 5 и 10 стотинки, отсечени през 1881 г. Следва отсичането на сребърни монети от 1 и 2 лв. и златни - от 10, 20 и 100 лв. През 1951 г. се създава българският Монетен двор, а на следващата година България за първи път сама отсича монети.
Банковата криза в края на 1996 г. води до период на хиперинфлация и БНБ спешно пуска в обращение банкноти от 1000, 2000, 5000 и 10 000, дори от 50 000 лв.
През 1997 г. в страната е въведен валутният борд и курсът на лева е фиксиран първоначално към германската марка, а след това към еврото. Така се постига ценова стабилност, която дава възможност през 1999 г. да се извърши деноминация на лева. В обращение са пуснати нови банкноти.
Със своите номинали, дизайн и стилистика българските парични знаци отразяват различните периоди в развитието на държавата, състоянието и промените в нейното политическо устройство, икономика, култура и различни обществени сфери. Българските монети и банкноти са част от символиката на държавността и по уникален начин съхраняват и пренасят за бъдещите поколения историческата и културната памет на нацията.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/balgarskiyat-lev-navarshi-140-godini/
Коментари (0)
Добави коментар