Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. „Балкански поток“ ще транспортира газ от различни източници на конкурентни цени

Парите

„Балкански поток“ ще транспортира газ от различни източници на конкурентни цени

Балкански поток ще транспортира газ от различни източници на конкурентни цени - Tribune.bg
Снимка:

Борисов: „Балкански поток“ ни излиза с милиард по-евтино

Министър-председателят и енергийният министър Теменужка Петкова официално откриха 11 км участък от трасето на газопровода „Балкански поток“, който ще мине през 11 области – Варна, Шумен, Разград, Търговище, Русе, Велико Търново, Ловеч, Плевен, Враца, Монтана и Видин. Инвестирани са 48 млн. лв. в трасето и още 28 млн. лв. за газоизмервателна станция. Проектът е част от газов хъб „Балкан“.

На наша територия строителните работи по трасето на газопровода „Балкански поток“ по пътя към сръбската граница продължават в района на Кнежа, Оряхово и Искър. Веднага след откриването на входната точка на „Турски поток“ на наша територия и този участъкът беше проверен от премиера Бойко Борисов, енергийния министър Теменужка Петкова, заместник министъра на енергетиката на Саудитска Арабия Аабед Абдулах Алсаадун, министърът на енергетиката и минното дело на Република Сърбия Александър Антич, министри от кабинета и енергийни експерти. Изпълнител на обществената поръчка за изграждането на участъка е  Обединение „Консорциум Аркад“ за 1.1 млрд. евро и 615 дни срок на завършване на обекта.

„Това е проект, който е важен за Балканите. На ден 24 вагона докарват тръби, отделно работят по 60-70 тира. Огромен строеж, огромно съоръжение“, посочи министър-председателят.

Бойко Борисов изтъкна, че проектът излиза 1 млрд. по-евтино в сравнение с „Южен поток“.

„Може да си представите защо навремето спряха „Южен поток“ и кое правителство беше тогава. Всичко се строи, конкурсите вървят, искаме със сърбите едновременно да приключим тръбата“, коментира премиерът.

Очаква се сръбският участък да е готов до края на годината.

Строителството на нови газови магистрали е във фокуса на държавната енергийна стратегия до 2020 г., с което ресорното министерство се стреми да отговори на променените пазарни условия на Балканите и по този начин България да не изчезне от газовата карта на региона. Плановете са в новата инфраструктура да бъдат вложени 2.8 млрд. лв.

Сред ключовите проекти са изграждането на нови компресорни станции, газовата връзка на „Турски поток“ към националната газопреносна мрежа със сръбската, газовата връзка Комотини-Стара Загора, така и бъдещата газова борса, която се очаква да стартира в края на годината.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати