Бюджетна комисия прие специалния закон за приходите и разходите през 2025 г.
Парламентарната комисия по бюджет и финанси прие единодушно на първо четене Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2025 г., съобщава financialtribune.bg.
Специалният закон, внесен от Министерски съвет (МС), урежда събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на трите бюджетни закона, но за срок, не по-дълъг от три месеца, при спазване изискванията на чл. 87 и 98 от Закона за публичните финанси, чл. 19 от Кодекса за социално осигуряване и чл. 29 от Закона за здравното осигуряване.
В закона е заложено, че когато приходите за съответния период са недостатъчни да покрият разходите и трансферите, лимитите за плащания се намаляват съразмерно до размера на приходите. Първостепенните разпоредители с бюджет приоритизират плащанията си, като разходите за заплати и социални плащания са приоритет и се изплащат в пълен размер.
Предвидено е, че с решение на МС могат да се финансират капиталови разходи и, при необходимост, други разходи и/или трансфери за сметка на наличности от предходната година с изключение на средствата на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система.
До приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., за размери, база, критерии, параметри, ограничения или други относими показатели на разходите, за които специални закони предвиждат да се определят с годишния закон за държавния бюджет, се прилагат тези, определени в Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г.
До приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. се прилага размерът на общата годишна квота за предоставяне на ваучери за храна по Закона за корпоративното подоходно облагане, определен в Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г.
До приемането на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. приходите се събират и разходите се извършват съгласно действащите към 31 декември 2024 г. размери, база, механизми, процедури, критерии или други относими показатели, параметри, ограничения, минимални/максимални размери на определени показатели, свързани с осигурителните вноски, пенсиите, обезщетенията и други осигурителни плащания, и в съответствие с останалата приложима нормативна база.
Пенсиите по бюджета на държавното обществено осигуряване се изплащат в пълен размер.
До приемането на Закона за бюджета на НЗОК за 2025 г. приходите се събират и разходите се извършват съгласно действащите към 31 декември 2024 г. размери, база, механизми, процедури, критерии или други относими показатели, параметри, ограничения, минимални/максимални размери на определени показатели, свързани със здравноосигурителните вноски и здравноосигурителни плащания, и в съответствие с останалата приложима нормативна база.
Служебният министър на финансите Людмила Петкова заяви, че проектите на бюджетни закони за 2025 г. са изработени съобразно действащото законодателство, включително по влезли в сила закони и решения на Народното събрание (НС) и действащи политики, при спазване на ограничението на фискалните правила за дефицита по КФП със заложени консолидационни мерки.
Тя подчерта, че към настоящия момент внесените в парламента законопроекти не са обсъждани нито в парламентарни комисии, нито в пленарна зала, което със сигурност означава, че внесените бюджетни закони няма да бъдат приети от НС до началото на бюджетната 2025 година.
По думите й, служебното правителство, отчитайки сложната политическа обстановка в страната, както и практическата невъзможност НС да приеме бюджетните закони за 2025 г. до края на 2024 г., изработи настоящия проект на Закон за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на трите бюджетни закона, с който да се осигури яснота и предвидимост относно събирането на приходите, изразходването на разходите и извършването на трансфери.
„С предложения законопроект се предлага правна рамка, която, от една страна, да осигури безпроблемното функциониране на държавата и общините, а от друга страна, да гарантира правата и законните интереси на гражданите, предоставяйки им правна сигурност във връзка с изплащането на възнаграждения, пенсии, социални помощи и други социални плащания, ползване на данъчни преференции и облекчения, както и извършването на други плащания. Едновременно с това предложеният законопроект осигурява прилагането на специалните закони, уреждащи специфични обществени отношения, до приемането на бюджетните закони за 2025 г.“, обясни финансовият министър и уточни, че с предложения законопроект се предлага редът и начинът за извършване на разходи и тяхното приоритизиране, в случай че размерът на разходите е по-голям от размера на постъпилите приходи, както и прилагане на принципа на съразмерност.
Определя се и редът за извършване на плащанията по бюджетите на общините, бюджета на ДОО и бюджета на НЗОК.
Със законопроекта не се въвеждат норми на правото на Европейския съюз (ЕС), поради което не се налага прилагането на анализ за съответствие с правото на ЕС и изготвянето на справка за съответствие с европейското право.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/biudzhetna-komisiya-prie-spets/