Бизнесът предупреждава за измами с обезщетения за безработица
Мними безработни отказват назначения и искат да работят на черно
Схема за измами с помощи за безработица се разпространява широко напоследък у нас, предупреди по Нова тв председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
"Българи заминават организирано с автобуси за Франция, където сключват фиктивен договор за работа с местна компания, която обикновено ги назначава на минимална заплата. След седмица хората се връщат в родината, като се регистрират в бюрата по труда и получават обезщетение за безработни за срок от 9 или 12 месеца в зависимост от стажа си", обясни Велев.
По думите му т. нар. "френска безработица" е възможна заради вратичка в европейското законодателство. Във Франция размерът на обезщетението се определя според заплатата, от последния месец, а в България - от последните две години. При фиктивно назначение във Франция на минимална заплата, която е с равностойност над 3 000 лева, у нас схемаджиите получават максималната помощ за безработни от 85,71 лв. за работен ден или около 1 800 лв. месечно.
От следващата година ще скочи на над 2200 лв., тъй като е предвидено увеличение на максималната дневна ставка.
Схемата се организира в България от адвокати. Предполага се, че те регистрират и фирмите във Франция, които назначават фиктивно българи.
"Тази схема усложнява проблема на работодателите у нас с и без това трудното намиране на кадри", изтъкна Велев. Той уточни, че от АИКБ са сигнализирали френския посланик в България, като за момента нямат отговор.
Според председателя на работодателската организация хиляди българи получават обезщетения по тази схема, а държавата е ощетена с десетки милиони левове.
"Най-голямата загуба тук не са парите, а новият морал, който се въвежда", коментира Велев.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/biznesat-preduprezhdava-za-izm/