Булатом: Кандидат-инвеститори питат какво става с проекта АЕЦ „Белене“
Щетите за икономиката ни само за последните 15г. се изчисляват на 30 млрд. евро
Кандидат-инвеститори питат какво става с проекта АЕЦ „Белене“, коментира пред журналисти председателят на Български атомен форум/Булатом/ Богомил Манчев при представянето на онлайн платформата по проекта. В „краткия списък" като кандидати за инвеститори в АЕЦ „Белене" влизат Китайската национална ядрена корпорация (CNNC), руската „Атоменергопром" АД, част от Росатом, Корейската хидро-ядрена корпорация, френската Фраматом САС и американската Дженерал Електрик.
„В момента решението на Народното събрание е, че трябва да бъде избран стратегически инвеститор и по този въпрос трябва да бъде докладвано в пленарна зала", припомни Богомил Манчев. Експертът обясни, че ако България прекрати процедурата, всеки един от вече заявилите се стратегически инвеститори може да предяви иск към държавата.
„Времето е ужасно скъпо", коментира Манчев. В тази връзка той напомни и подобният казус преди години с американската Уестингхаус и предявените от тях претенции за 47 млн. лв. и съответно наполовина изплатени.
Председателят на Булатом уточни, че прекратяване на процедурата по проекта може да има единствено, ако държавата изземе функцията на стратегически инвеститор, тоест ако тя реши да строи.
„30 милиарда евро. Толкова са щетите за българската икономика от това, че проектът за АЕЦ „Белене" не е реализиран през последните 15 години. По 1.2 млрд. на година“, сочат данните на Булатом коментира Богомил Манчев. Той постави въпроса, когато се затвори комплексът „Марица Изток“, включително и мините заради лошото качество на въглищата, кой ще плати цената.
Според интегрирания план в областта на енергетиката и климата на Република България с хоризонт до 2050 г. през 2035 година производството на електроенергия от ядрени централи трябва да нарасне от 15 млн. МВтч на 23 млн. МВтч.
„Ако искаме да запазим настоящото производство на електроенергия трябва да добавим не два, а четири нови енергийни блока в този хоризонт. Затова казваме първо АЕЦ Белене, а после 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй“, категоричен е анализът на експертите на Булатом. На онлайн платформата, представена днес, е качена цялата информация по проекта за АЕЦ „Белене“, като платформата ще бъде непрекъснато обновявана, ангажираха се от неправителствената организация.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/bulatom-kandidat-investitori-pitat-kakvo-stava-s-proekta-aets-belene/