Часовникът на дълга се завърна
Часовникът на дълга се завърна. Този път авторът на инициативата, известният финансист Николай Василев предлага и на привържениците, и на противниците да поставят този часовник. Първите, защото са противници на идеята за увеличаване на дълга, вторите – защото се гордеят с тази политика.
Преди това часовникът беше на ул. „Раковски“ и бул. „Цар Освободител“, така че да се вижда не само от обикновените граждани, но и от представителите на властта, които отиват на работа в Министерски съвет или Министерството на финансите.
Той обаче беше свален под натиска на властта с мотива, че е поставен върху сграда паметник на културата.
Николай Василев обаче заяви, че те са взели решение да го свалят и да платят глобата си, като се надява, че с това са дали своята лепта за намаляване на дълга.
„Това беше политическа, а не юридическа атака. Взехме решение да платим, въпреки че имахме разрешение от Столична община да го поставим“, обясни пред БГНЕС финансистът и бивш министър в две правителства от 2001 до 2009 г.
Сега часовникът се намира на кръстовището на улиците „Аксаков“ и „Раковски“, на около 30 метра от сградата на финансовото министерство. А причината за връщането му е бюджетът с много голям дефицит и дълг, който ще нарасне стремглаво и до края на следващата година ще достигне 48,9 млрд. лв., а до края на мандата на това управление ще е вече 70 млрд. лв.
Ново е и предложението за поставянето на такива часовници, виртуални или физически на сайтове и сгради.
„Ще подаваме данните за тези часовници от уебсайт. Това ще е публична информация, няма да съдържа никакви оценки. Ще бъде нещо като термометрите, които измерват и показват градусите. Така обществото ще е информирано и всеки ще може сам да си прав изводите“, обясни Василев.
Първата група са хората, които са притеснени от високия дълг. „Те ще ни подкрепят и е много вероятно да поставят подобен часовник, защото споделят нашата загриженост, че тази бюджетна политика не води към нищо добро за бъдещите поколения“, заяви Василев.
Според него е много важна втората група, която не споделя неговата икономическа философия.
„След като са убедени, че са прави и за пореден път гласуват бюджет или актуализация, при които дефицитите и дълговете стават все по-големи, нека тогава също поставят този часовник на своите сгради, или сайтове. Защото трябва да са горди със своите постижения и че е много добре, че дългът расте. Да покажат: дългът расте, значи сме много добри“, заяви Василев.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/chasovnikat-na-dalga-se-zavarn/