Делян Добрев: Тази седмица парламентът променя енергийната стратегия на България
Ние не желаем европейските ни приятели да стават жертви на манипулация от страна на Русия, заяви американският посланик
Народното събрание ще разгледа промени в енергийната стратегия на България тази седмица. Това заяви председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев пред участниците в кръгла маса на тема „Рискове и перспективи за енергийна сигурност в Югоизточна Европа“.
Добрев открои две особено важните промени.
Първата касае участието на държавната „Булгартрансгаз“ като акционер в бъдещия терминал за втечнен газ до Александруполис. Според Добрев средствата, които ще отдели държавното газово дружество ще са символични, защото терминалът ще се изгражда със заем от 70%, а останалите 30 на сто ще са собствен капитал.
„Ние ще участваме с 20% от тези 30 на сто собствен капитал на компанията за строителството на терминала“, коментира бившият министър на енергетиката Делян Добрев. По думите му доставките на втечнен газ от САЩ, Катар и др. страни през терминала в Северна Гърция ще наложат таван на цените на синьото гориво в България. Освен това продължават и сондажите в дълбоко Черно море, които се очаква да осигурят собствен добив на природен газ за страната ни, посочи експертът.
В дискусията за енергийната сигурност в Югоизточна Европа стана ясно, че Европа внася по-голямата част от необходимите си енергийни ресурси, а 39 % от доставките са основно от Русия. Малта внася 100%, България – 40%, Германия и Гърция - 33% от необходимите им енергоресурси. Страните в ЕС дотолкова зависят от доставките на природен газ, че в някои случаи от доставките на синьо гориво зависи до 45% от експорта им.
Посланикът на САЩ Ерик Рубин подчерта, че енергийната сигурност е част от национална сигурност на всяка страна. Той припомни, че САЩ настояват за диверсификация на доставките по страни и маршрути.
„Ние не желаем европейските ни приятели да стават жертви на манипулация от страна на Русия. Ние не се интересуваме само от търговски интереси. САЩ няма да използват енергията, за да упражняват принуда спрямо други държави“, изтъкна Рубин.
Посланикът на Гърция Василу Костандакис обяви, че страната му се стреми към тристранни и четиристранни споразумения с цел да постигне максимална гаранция за своята енергийна независимост. Приоритет за южната ни съседка са Южният газов коридор, част от който е и междусистемната газова връзка с България. Също така Трансадриатическият газопровод, газовите връзки в Йонийския адриатически регион, както и връзката на Македония.
Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов уточни, че ако 2009 г. България е била остров при доставките на природен газ, сега проектираме хъб „Балкан“. Поне 3 точки за реверсивни доставки на газ е поставила като изискване ЕК пред страните членки, което страната ни не изпълнява. Иванов подчерта, че България има точка на свързаност единствено с Румъния, Негровода – Кардам. Затова според него голямо значение за нас има завършването на интерконекторната връзка с Гърция, Комотини – Стара Загора, за да може втора половина на 2020 г. да получаваме газ и по това направление.
„Борса за природен газ е абсолютно необходима, ако искаме да действа хъб „Балкан“, заяви Иванов. Той допълни, че целта на страната ни е националната борса за търговия с природен газ да заработи от пролетта на следващата година, а впоследствие да стане и регионална борса.
Автор: Моника Гаджанова
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/delyan-dobrev-tazi-sedmitsa-parlamentat-promenya-energiynata-strategiya-na-balgariya/
Коментари (0)
Добави коментар