До 8 пъти по-голяма печалба носи паралелният износ на лекарства
До 8 пъти по-голяма печалба носи паралелният износ на лекарства, посочват сдружения на фармацевтите у нас. Те припомнят случая с лекарството за ревматоиден артрит Хюмира, което удвояваше стойността си при износ в Западна Европа.
Над 300 медикамента по лекарско предписание липсват на пазара, уточнява за “Труд news” Николай Костов, който е председател на Асоциацията на аптеките в България.
В тази връзка депутатите от ГЕРБ Лъчезар Иванов, Деница Сачева и Костадин Ангелов внасят промени в Закона за лекарствените средства.
В страната ни системата за проследяване на лекарства СЕСПА работи по български, което бе разкрито от властите в Нидерландия. Те установиха, че българска фирма е направила реекспорт на 20 опаковки Keytruda, чиито номера според системата показват, че вече са използвани за наши болни от рак. Сега лекарствата се проследяват шест месеца назад и когато достигнат 65% от средномесечното потребление, влизат в забранителния списък за износ. Експертите препоръчват, ако в страната липсват под 100% от средномесечното потребление, изчислено за предходната една година, медикаментите да бъдат забранявани за износ.
Паралелният износ на лекарства у нас неофициално се оценява на над 500 млн. лева годишно, като се смята, че 2/3 е легалният износ, а 1/3 е незаконен.
Според списък на Изпълнителната агенция по лекарствата, предоставен на сайта Медиапул, към октомври месец миналата година 27 търговци на едро са извършили износ на 387 лекарствени продукта. Декларираният износ е за Австрия, Белгия, Великобритания, Германия, Дания, Ирак, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Малта, Нидерландия, Полша, Португалия, Румъния, САЩ, Словакия, Унгария, Чехия, Швеция.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/do-8-pati-po-golyama-pechalba-/