До месец ще бъде готов законът за въвеждане на еврото
Крайната дата за приемане на единната европейска валута у нас е 1 януари 2025 година
Крайната дата за приемане на еврото у нас е 1 януари 2025 година. Това бе обсъдено по време на дискусия, посветена на приемането на единната европейска валута у нас в Министерски съвет. До месец се очаква Законът за въвеждане на еврото да бъде готов и предложен за обсъждане.
Подкрепа за присъединяване на България към еврозоната и необходимост от информационна кампания, която достъпно и разбираемо да обясни на хората ползите и предизвикателствата от въвеждането на еврото, изразиха представители на синдикатите, работодателски и граждански организации по време на дискусията „Ролята на организираното гражданско общество в процеса на присъединяването на България към еврозоната“. Събитието, което се състоя в Гранитната зала на Министерския съвет, бе организирано от Икономическия и социален съвет на България (ИСС).
В рамките на срещата бяха поставени основните предизвикателства пред влизането на България в еврозоната.
А те са три – да бъдат убедени хората за ползата от приемането на еврото, както и че цените няма да се увеличат. Второ – да бъдат приети необходимите нормативни актове, така че чисто институционално страната ни да е готова. На трето място – да бъдат изпълнени критериите за влизането в еврозоната.
„Ако изпълним всички критерии, ние бихме могли да се похвалим със завършването на тези важни евроинтеграционни процеси, венец на които е приемането на еврото. В този смисъл вярвам, че НС ще изпълни своите ангажименти в най-скорошен порядък и ще приеме необходимите законодателни актове, които да гарантират нормативната база за въвеждането на еврото в най-съкратени срокове“, заяви председателят на Народното събрание Росен Желязков.
„Макар през миналата година да имаше спекулации, че България, едва ли не, ще влезе насила в еврозоната, България ще влезе тогава, когато всички ние свършим работата, която е пред нас“, заяви служебният вицепремиер Атанас Пеканов.
„Все по-разширяващата се територия, която единната валута обхваща, позволява тя да разгърне в пълен размер своя потенциал, да доведе до една още по-интегрирана европейска икономика, до по-ниски транзакционни разходи за участващите държави, до повече инвестиции, до по-добра конкурентоспособност“, категорична бе Нина Стоянова – подуправител на БНБ.
Като основен проблем и пречка за влизането в еврозоната бе посочена инфлацията, която у нас е по-висока от тази в страните в ЕС.
„Постигането на инфлационния критерий е предизвикателство за страната заради сравнително ниското ниво на цените в сравнение с цените от ЕС и страните от еврозоната“, отбеляза Методи Методиев – служебен заместник-министър на финансите.
„Предприели сме всички важни стъпки за успокояване на инфлацията“, увери Атанас Пеканов.
По време на дискусията бизнесът и синдикатите посочиха, че еврото ще бъде стъпка в правилната посока и ще подпомогне за развитието на икономиката.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/do-mesets-shte-bade-gotov-zako/