Драганов: До края на март се очакват с 30% по-евтини оферти за летни почивки

До края на март се очакват с 30% по-евтини оферти за летни почивк, коментира пред NOVA NEWS проф. Румен Драганов от Института за оценки и анализи в туризма.
"Сегашният летен сезон е вече договорен с туроператори и продажбите са започнали от май миналата година. Над 20% са продадените почивки във Великобритания, около 12% - в Германия и Централна Европа. Предстоят намаления, които ще усилят продажбите", смята Драганов. Според експерта има голямо ветрило на цените - от 60 до 6000 лева.
"Всеки може да си избере къде иска и може да си позволи да бъде. Англичаните планират най-рано, защото знаят кога ще работят и ще почиват. Повечето туристи не правят разлика между държавите, за тях е важно да са в Европа. У нас е малко по-евтино от Гърция и малко по-скъпо от Турция. Имаме 25 млн. пътувания на българи в страната, това прави 5 седмици годишно извън дома", посочи Драганов.
По думите му максимумът на възможното поскъпване в хотелите по Черноморието е 2-3% - защото това е допустимото за пазара.
"Каквото е Гърция за българите, това е и Хърватия за австрийците в туризма. Хората предпочитат близките пазари. Испания пък е пълна с англичани и германци", отбеляза експертът. Той определи зимния сезон като изключително успешен.
"Снегът напълни курортите и те работиха много добре. В момента вече текат намаления и това важи за цяла България", изтъкна Драганов.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/draganov-do-kraya-na-mart-se-o/