Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. ЕС ще конкурира китайския „Един пояс, един път“ със 70 проекта

Парите

ЕС ще конкурира китайския „Един пояс, един път“ със 70 проекта

ЕС ще конкурира китайския Един пояс, един път със 70 проекта - Tribune.bg
Снимка:

„Global Gateway“ има за цел да мобилизира до 300 млрд. евро публични и частни средства до 2027 година за финансиране на инфраструктурни проекти на ЕС в чужбина

Отговорът на Европейския съюз на китайската мрежа от търговски и инфраструктурни проекти, обхващащи целия свят, най-накрая става реален, предава БГНЕС.

Водещите европейски проекти „Global Gateway“ имат за цел да предложат на развиващите се страни алтернатива на стратегическата щедрост на Китай в рамките на инициативата „Един пояс, един път“, чрез която Пекин проектира своята мощ по стратегически търговски маршрути чрез изграждане на пристанища, енергийни схеми и телекомуникационни мрежи.

Първите проекти на ЕС в рамките на „Global Gateway“ включват дигитален кабел под Черно море; подводен оптичен кабел за свързване на Средиземноморието и страните от Северна Африка, както и язовир и водноелектрическа централа в Камерун.

Това са само някои от 70-те проекта, които ЕС приоритизира тази година в рамките на „Глобалния портал“, според документ, получен от „Политико“.

„Global Gateway“ става конкретен. Сега имаме сериозни намерения“, казва един от високопоставените служители на ЕС за списъка с проекти.

„Global Gateway“ има за цел да мобилизира до 300 млрд. евро публични и частни средства до 2027 година за финансиране на инфраструктурни проекти на ЕС в чужбина. За сравнение, от 2005 година насам Китай е инвестирал близо 2,3 трилиона долара в близо 4000 инвестиционни и строителни проекта в чужбина – което дава на Пекин голяма преднина точно в момента, когато ЕС стартира усилия за разширяване на икономическия си обхват.

Проектите „Един пояс, един път“ представляват около 370 млрд. долара от тази сума, по оценки на Американския предприемачески институт, като темповете на разходите се забавят поради икономическите последици от политиката на Пекин за потискане на пандемията от коронавирус, които бяха облекчени едва в края на миналата година.

Избор на проекти

Западът многократно се е сблъсквал с критики, че усилията му да конкурира „Един пояс, един път“ са твърде фрагментирани и бавни.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви на среща на външните министри на ЕС миналия месец, че блокът трябва да повиши нивото си и да постигне видими резултати на място. Тази среща доведе до избора на първата група проекти.

„Това показва как на практика ще изглежда „Global Gateway“ през 2023 година“, заяви втори служител на ЕС.

Някои от проектите на „Глобалния портал“ са с конкретни стъпки в перспектива през тази година, като започване на строителни работи, подписване на меморандум за разбирателство или осигуряване на финансиране. Междувременно ЕС ще започне да полага основите на други проекти през следващите години.

Единият от служителите на ЕС подчерта, че списъкът не отразява геополитически избор. „Зад това не стоят никакви политически послания“, обясни той.

Но има някои чувствителни проекти, които могат да имат геополитически последици.

ЕС има няколко планирани проекта в задния двор на Китай, като например партньорство за енергиен преход с Индонезия и проект за цифрова свързаност във Филипините. Същото се отнася и за някои проекти в задния двор на Русия, като например проект за водород в Казахстан, транспортна връзка в Централна Азия, два проекта в Монголия и водноелектрическа централа в Таджикистан.

Списъкът с приоритети беше обсъден за първи път от дипломатите на ЕС миналия петък. Тази седмица ще има допълнителни разговори, като целта е списъкът да бъде завършен до 6 февруари, заявиха двамата служители на ЕС.

Секторите, към които ще бъдат насочени инвестициите в рамките на „Глобалния портал“ са:

-       Дигитален

-       климат и енергия

-       транспорт

-       здраве

-       образование и научни изследвания

„Ние ще подкрепяме интелигентни инвестиции в качествена инфраструктура, зачитайки най-високите социални и екологични стандарти, в съответствие с ценностите и стандартите на ЕС. Стратегията Global Gateway е образец за това как Европа може да изгради по-устойчиви връзки със света“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.


Последвайте ни в Google News

 

Етикети ЕС, ЕК, Китай

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети