Горанов: Приходните администрации непрекъснато да следят сивите обороти
„През последните 10 години сивата икономика намалява, но все още е над 20 процента“, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров
Приходните администрации постоянно трябва да следят сивите обороти, затова от лятото на миналата година правителството е започнало нов проект за пълно обхващане на оборотите във всички сфери на икономиката. Този проект е по-известен като „дебат по Наредба номер 18". Това каза министърът на финансите Владислав Горанов в сградата на КНСБ по време на заключителния форум на проекта "Активно гражданско участие за превенция и ограничаване на недекларираната заетост в България", предаде БГНЕС.
Министър Горанов обясни, че тази наредба няма да разреши всички проблеми, но създава един инструментариум в полза на приходната администрация, който ще даде възможност да бъдат обхванати максимално всички процеси, така че да не се допуска възможността за формиране на сиви обороти.
Делът на лицата с недекларирана заетост е под средното европейски равнище - 15,9 процента, на фона на 16,3 на сто за Европа. Това заяви от своя страна министърът на труда и социалната политика Деница Сачева. По думите ѝ обаче този факт не е повод да не се търси решение на сериозните проблеми, които са поставени и в този проект. Според нея са били направени редица изменения на законите през последните години.
От КНСБ днес представиха резултатите от своя проект. По него до този момент е разработено и мобилно приложение за получаване на сигнали.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров посочи, че последните показателите на Индекса „Икономика на светло" показват, че през последните 10 години сивата икономика намалява, но все още е над 20 процента. Това означава, че повече от 25 млрд. лева са недекларираните средства, което води до изкривявания в икономическия, социалния и обществено-политическия живот. Той твърди, че сивата икономика убива лоялната конкуренция. КНСБ предлага промени в Кодекса на труда, Закона за обществените поръчки и други нормативни актове.
Според синдикатите най-тежка е ситуацията с масовото осигуряване на минимална работна заплата. Оказва се, че всяка майка, която е осигурявана на такова трудово възнаграждение, губи около 4 800 лева за периода на майчинство, съобщава БНТ.
Натрупаните пари за пенсии на хора на минимални заплати, които всъщност получават останалите по друг договор са около 50 000 по-малко. Едни от секторите с най-висок процент на сива икономика остават строителството и автосервизите.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/goranov-prihodnite-administratsii-neprekasnato-da-sledyat-sivite-oboroti/
Коментари (0)
Добави коментар