Хърватите вече се разплащат и в евро, банките успешно обърнаха кредитите и спестяванията
Куната остава в обръщение, няма ограничение кога да се обменят старите банкноти, банкомати пускат от новите
Най-големите банки, работещи в Хърватия, съобщиха днес, че успешно са преминали към работа в евро след присъединяването на страната към еврозоната от 1 януари, съобщи ХИНА, цитирана от БТА. Всички банкови услуги са на разположение на клиентите. Някои банки обявиха, че днес офисите им ще бъдат отворени само следобед.
Успешният преход беше потвърден и от Хърватската банкова асоциация, която обединява 19 водещи банки в Хърватия.
Депозитите на гражданите и юридическите лица, както и кредитите, бяха автоматично конвертирани в евро по фиксирания курс, определен със закон. Около 2700 банкомата са софтуерно настроени и заредени с евро в брой. Общо 4000 банкомата трябва да са готови за работа с евро най-късно до 15 януари. До тогава няма да бъде начислявана такса при теглене в брой от банкоматите.
Асоциацията съобщи още, че до 1 април в съответствие с решението на хърватската централна банка банкоматите ще работят предимно с банкноти от 10 и 20 евро, за да предоставят на гражданите суми с по-малка стойност в първоначалния етап от работата с новата валута. Банкоматите, които са настроени да работят и с банкноти от 50 евро, ще дават сумите до 100 евро винаги в банкноти от 10 и 20 евро.
От 1 април банкоматите ще започнат да дават банкноти и с друг номинал според политиката на съответната банка.
Банките, финансовата агенция и хърватските пощи ще обменят куни срещу евро без такси през цялата 2023 г., като гражданите ще могат да обменят до 100 куни в банкноти или монети при една трансакция.
От 1 януари 2024 г. куни срещу евро ще могат да бъдат обменяни и в хърватската централна банка.
Старите монети ще могат да се обменят за евро до 31 декември 2025 г., а за обмяна на банкноти няма ограничения в срока.
Обмяната се извършва при курс 7,5345 куни за евро.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/harvatite-veche-se-razplashtat-i-v-evro-bankite-uspeshno-obarnaha-kreditite-i-spestyavaniyata/