И зърнопроизводителите са против Бюджет 2025 в този му вид. Готвят протести
Националната асоциация на зърнопроизводителите разкритикува остро проекта за държавен бюджет за 2025 година, внесен от Министерството на финансите за обсъждане в Народното събрание и обяви готовност за протест на зърнопроизводителите в цялата страна. Те – според становището ѝ – „ще отстояват с всички законови средствата правото си на поминък и достойно препитание“.
Чрез декларация асоциацията настоява за включването на още няколко пера в бюджета и, съответно, предвиждането на средства по тях с аргумента, че те са от „решаващо значение за стабилността на сектора“.
Те са за:
- държавна помощ за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна;
- възстановяване и изграждане на стратегически обекти от напоителната инфраструктура;
- реформи за ефикасно и устойчиво използване на водните ресурси в страната, посредством намаляване на загубите на вода;
- държавна помощ за разходите за напояване при отглеждане на земеделските култури.
Асоциацията има и следните искания към Народното събрание: за промени в Закона за арендата в земеделието с цел регламентиране на сключването на дългосрочни договори при наемане/арендоване на земеделска земя; приемане на държавен механизъм за регулация на рентните плащания в страната, основан на добив и продажни цени; създаване и приемане на Закон за браншовите организации в земеделието, Закон за аграрната камара и Закон за селскостопанските кооперативи; определяне на напояването като стратегически национален приоритет и облекчаване на нормативните режими за инвестиционни проекти, свързани с водоспестяващи технологии.
Според Националната асоциация на зърнопроизводителите състоянието на сектор "Зърнопроизводство" е "критично" и са необходими незабавни мерки за преодоляване на проблемите, породени от войната в Украйна, значителния ръст в себестойността на зърнените и маслодайните култури заради повишените производствени разходи, високите рентни плащания и екологични изисквания по линия на Европейския съюз; огромния натиск от Зелената сделка, който намалява конкурентоспособността на европейските фермери спрямо тези от трети страни; ниските продажни цени на местните и международните пазари, които не покриват разходите за производство.
Писмото си асоциацията е изпратила както до министъра на финансите, така и до всички парламентарни групи с искане за незабавна среща.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/i-zarnoproizvoditelite-sa-prot/