Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Интерконекторът Гърция-България променя правилата на играта на енергийния пазар

Парите

Интерконекторът Гърция-България променя правилата на играта на енергийния пазар

Интерконекторът Гърция-България променя правилата на играта на енергийния пазар - Tribune.bg
Снимка:

Междусистемната газова връзка Гърция-България ще промени правилата на играта на енергийния пазар, заяви Йоргос Сатлас, изпълнителен директор и член на борда на директорите на „Ай Си Джи Би“ АД (ICGB AD), управител и търговски оператор на газопровода, в интервю за АНА-МПА.

Сатлас разкри, че увеличаването на капацитета на газопровода от 3 млрд. куб. м. годишно на 5 млрд. куб. м. годишно зависи от пазарните тестове, един от които е планиран за втората половина на тази година, а „компанията работи по жизнеспособен план в тази посока“.

Той отбеляза ползите, които IGB ще извлече от завършването и експлоатацията на плаващото съоръжение за съхранение и регазификация (FSRU) в Александруполис, което също може да допринесе за увеличаване на обема на доставките на газ.

Сатлас подчерта, че ICGB е отворена към перспективата за транспортиране на водород по тръбопровода, но подробности могат да бъдат предоставени само след внимателен и задълбочен анализ.

„От пускането му в експлоатация на 1 октомври 2022 г. досега по интерконектора са транспортирани над 1 млрд. куб. м., което го превръща в източник номер едно за внос на природен газ в България. Понастоящем газопроводът покрива почти 50% от нуждите на вътрешното потребление на страната и същевременно дава възможност за пренос на природен газ до други държави в региона, включително Молдова и Украйна, предвид голямата му синергия с Трансбалканския газопровод“, заяви Сатлас.

„Това е безценна подкрепа и още една ключова стъпка, която показва, че една по-добре свързана и по-обединена Европа може да бъде по-силна от разрушителните сили и агресията“, добави той.

По думите му междусистемната газова връзка се счита за променяща правилата на играта, тъй като отговаря на изискванията за диверсификация на енергийните източници, като осигурява алтернативен маршрут за доставка на природен газ за България и други страни от Югоизточна Европа.

„По същество газопроводът позволява на тези страни да намалят зависимостта си от един доставчик на газ и да диверсифицират енергийните си източници“, посочи Салас и подчерта:

„Най-голямата полза за IGB е, че терминалът Александруполис може да допринесе за увеличаване на доставките на газ за нашия газопровод. Полученият на терминала втечнен природен газ може да бъде регазифициран и транспортиран през IGB, осигурявайки допълнителен източник на природен газ за България и потенциално за други страни, свързани с интерконектора“.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети