Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Константин Райков, КЗП: Няма опасни плажни стоки на пазара

Парите

Константин Райков, КЗП: Няма опасни плажни стоки на пазара

Константин Райков, КЗП: Няма опасни плажни стоки на пазара - Tribune.bg
Снимка:

Недопустимо е да има бански за деца, които да имат връзки на врата, казва експертът

От началото на този летен сезон Комисията за защита на потребителите/КЗП/ не е установила рискови плажни стоки в търговската мрежа, съобщи за БНТ Константин Райков, член на контролния орган. „В Комисията не са постъпвали и сигнали за предстоящ внос на изделия, за които има съмнение за съответствие с изискванията за безопасност“, уточни експертът. Той добави, че през месеците май и юни КЗП е провела кампания за проверки в магазините, предлагащи плажни стоки.

За сравнение, през миналата година са били забранени няколко вида опасни детски бански костюма и надуваеми изделия от типа на плаващите седалки заради несъответствие с европейските стандарти. Същевременно потребители споделят, че при покупката на бански, дори и за децата, гледат най-вече картинките, материята и цената.

 „Един бански костюм за дете, в зависимост от възрастта, следва да няма свободни краища на връзките. Те трябва да са трайно закрепени към основната част, за да не се стига до нараняване или изкълчване на крайник или пък до затрудняване на движението на детето във водата”, обясни Райков. Той допълни, че не се допускат и дребни елементи по банския костюм като пайети, мъниста и пр., които при откъсване и поглъщане могат да доведат до задавяне или задушаване. Райков уточни, че тези изисквания важат по отношение на всички облекла за най-малките деца – до 7-годишна възраст. Наличието на щифтове пък може да доведе до наранявания, поради което и те са забранени по стандарт.

 „Това, което се констатира като нарушение при търговците и при производителите, е да се произвеждат бански за деца до 14-годишна възраст, с връзки със свободни краища, които се завързват в областта на врата. Това е абсолютно недопустимо”, допълни и Христо Милев, регионален директор на КЗП във Варна. При банските за момчета също има изисквания за безопасност. „Шнурчетата, които висят, след завързване на възел, не би следвало да стърчат повече от 20 сантиметра на всяка от страните. Задължително условие е минаващият през тунелче на бански шнур да е фиксиран поне на едно място, за да не може детето да го издърпа и да започне да си играе с него”, добави той. Милев изтъкна още, че в базираната на европейската практика класация ТОП 20 на най-често срещаните опасни продукти за деца, под номер 18 са именно облеклата с шнурове. Той посъветва потребителите, когато имат съмнения за качеството и безопасността на стоките, да подадат сигнал в КЗП.

 

 

 


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети