Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Кристалина Георгиева: Светът е заплашен да заседне в коловоза на нисък растеж и висок дълг. Това означава по-ниски доходи и по-малко работни места

Парите

Кристалина Георгиева: Светът е заплашен да заседне в коловоза на нисък растеж и висок дълг. Това означава по-ниски доходи и по-малко работни места

Кристалина Георгиева: Светът е заплашен да заседне в коловоза на нисък растеж и висок дълг. Това означава по-ниски доходи и по-малко работни места - Tribune.bg
Снимка:

Очакваме глобалната икономика да нарасне с 3.2% тази година и да се забави до 3.1% годишен растеж след пет години. Това е най-слабата средносрочна перспектива от десетилетия. И търговията вече не е мощен двигател на растеж. Живеем в по-фрагментирана глобална икономика. Същевременно публичният дълг е на път да надхвърли 100 трлн. долара тази година, което е най-високото ниво за всички времена и е еквивалентно на 93% от глобалния БВП. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева по време на годишните срещи на МВФ и Световната банка във Вашингтон, цитирана от Агенция "Фокус".

"До 2030 г. очакваме това число да наближи 100% от БВП. Така глобалната икономика е застрашена да заседне в коловоза на нисък растеж и висок дълг. Това означава по-ниски доходи и по-малко работни места. Също така означава по-малки приходи за правителствата и съответно по-малко инвестиции за подкрепа на семействата и за битката с дългосрочни предизвикателства като промените на климата", заяви Кристалина Георгиева. 

"Минаваме през тревожен период. С мисъл за тези проблеми, току-що публикувахме последния си Политически дневен ред. И той е много конкретен. Фокусиран е върху два приоритета – да се осигури "меко приземяване" на икономиката и да се излезе от коловоза на ниския растеж и високия дълг. Как бихме могли да направим това?

Първо, да гарантираме слизане на инфлацията до целевите нива навсякъде. Повечето централни банки, включително в САЩ, правилно поеха по пътя на разхлабването. Трикът сега е да завършат работата си по инфлацията без ненужно да увредят пазара на труда. Второ, сега е моментът да се действа за дълга и дефицитите. След години на много необходима фискална подкрепа в отговор на шоковете, сега е време за възстановяване на фискалните буфери. В повечето държави това може да бъде направено постепенно, но трябва да се започне сега.

Трето и най-важно, ключово е държавите да продължават с насочените към растеж реформи от намаляване на бюрократичните пречки до подобряване на управлението. Нашият анализ показва, че тези реформи биха могли да повишат растежа с до 8% за четири години в развиващите се държави", обасни директорът на Международния валутен фонд. 

"И докато се справяме с тези предизвикателства, от съществена важност е също така да продължаваме да си сътрудничим по отношение на климата, технологиите, дълга и търговията", каза още тя.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети