Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. КЗП проверява сайтове за продажба на лекарства от Турция

Парите

КЗП проверява сайтове за продажба на лекарства от Турция

КЗП проверява сайтове за продажба на лекарства от Турция - Tribune.bg
Снимка:

Комисията за защита на потребителите/КЗП/ проверява сайтове за продажба на лекарства от Турция, съобщават от институцията. Причината е, че тези уебсайтове не отговарят на законовите норми за търговия с лекарства.

Въпреки това, поради високите цени в България и хроничния недостиг, хиляди българи се лекуват с медикаменти, закупени без контрол от нашата южна съседка. Такива продукти често нямат документиран произход, не е известно как са били съхранявани и често се използват без медицинско предписание.

Агенцията по лекарствата не е направила досега нещо по въпроса. КЗП се активира след репортаж на БНТ за проблема.

След разследването на държавната телевизия, комисията е забранила дейността на един сайт със съдействието на ГДБОП, но той вече е „възкръснал“ и отново продава турски лекарства, но с леко променено име. Зад сайта, който е обект на разследването на БНТ, стои физическо лице. Глобите, които може да му наложи КЗП за множеството нарушения, надхвърлят 50 000 лева. Мъжът обаче е не може да бъде открит.

„И сме канили търговеца и сме опитвали на място да го посетим. Не е връчен актът по отношение на първия сайт, за който вие ни сезирахте“, обяснява пред телевизията Мария Филипова, председател на комисията. Агенцията за лекарствата пък, която следи за незаконна търговия с неразрешени медикаменти, не е отговорила на въпросите и не се знае направила ли е нещо по въпроса.

„Това, че е записана такава глоба в закона, въобще не означава, че тя е налагана. Аз поне нямам информация някога да е налагана точно тази санкция“, обяснява магистър-фармацевтът Димитър Маринов, който е и председател на Българския фармацевтичен съюз.

„Това е престъпление с лекарства, което носи огромна вреда на българското общество. И в резултат виждаме и огромните процеси по дерегистрация на лекарства от България“, коментира и изпълнителният директор на асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства Боряна Маринкова.

Незаконната търговия с лекарства у нас не е престъпление, а административно нарушение. Фармацевтите от години искат това да се промени. Александър Симидчиев – депутат от ПП-ДБ и председател на парламентарната здравна комисия, обаче смята, че това няма да реши проблема. Той иска, вместо това, затягане на контрола при куриерските услуги.

„Може да има ангажимент пред куриерската фирма да бъде декларирано, че въпросната пратка не съдържа определени опасни за живота и здравето неща. Ако някой реши да прати такива неща, ще предостави декларация с невярно съдържание на базата, на която цялата строгост на закона може да бъде прилагана“, смята Симидчиев. Такова ограничение обаче лесно може да бъде заобиколено, а и голяма част от тази търговия тече не онлайн, а директно по пазарите.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети