Лиляна Павлова: ЕИБ вече има 85 проекта в България за 5,36 милиарда евро
Една от целите ми е да направя ЕИБ по-забележима в България, казва вицепрезидент на Европейската инвестиционна банка
ЕИБ работи с България от 1992 г. и до момента е финансирала 85 проекта на стойност 5,36 милиарда евро. В бъдеще ще продължим да се фокусираме върху това, което правим най-добре: намаляване на неравенството и поддържане на инфраструктурата и конкурентоспособността на предприятията. Ще финансираме приоритетни инвестиции в обществената инфраструктура, ускорявайки усвояването на средствата от ЕС. Това каза в интервю за „24 часа“ Лиляна Павлова, вицепрезидент и член на Управителния комитет на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).
„Наистина аз съм първият българин, който е член на Управителния комитет на ЕИБ. Бях номинирана от името на група от девет държави, която представлявам, а именно България, Унгария, Чешката република, Словашката република, Полша, Словения, Хърватия, Малта и Кипър.Планирам да се запозная и да се включа в екипа, изготвящ стратегията на ЕИБ за всички предизвикателства, пред които банката в момента е изправена - преминаване към “зелена и устойчива банка”, задълбочаване на ангажимента ни към държави извън ЕС, сътрудничество с Европейската комисия по установяването на програмата InvestEU – наследник на Европейския фонд за стратегически инвестиции, който е изключително успешен в България, а и по много други въпроси“, казва още Павлова.
По думите ѝ за нея като бивш министър на регионалното развитие на страна от Източна Европа е изключително важно запазването на помощта за инвестиции в сближаването между страните от ЕС, чийто пряк ефект върху живота на европейските граждани е силно осезаем, а приносът им за подобряване на инфраструктурната и икономическата среда - висок.
„Готови сме да съдействаме в частност за пътищата – от градските пътища до магистралите, инвестиции в инфраструктура за градско развитие, устойчив транспорт, енергийна ефективност, водоснабдителна и отпадъчна инфраструктура, както и социална икономика. Търсим също начини да продължим дейностите си по ЕФСИ и неговия планиран наследник InvestEU в подкрепа на иновативните инвестиции с корпорациите и малките и средни фирми, както и допълнително да разширим консултантските услуги на ЕИБ в България“, казва още вицепрезидентът на ЕИБ.
„Една от целите ми е да направя ЕИБ по-забележима в България. Бих насърчила предприятията в България да се свързват директно с кредитните ни експерти или чрез офиса ни в София, или чрез седалището в Люксембург. Смятам, че офисът ни в София наистина ще стане популярен и достъпен за българските предприятия. Трябва да се опитаме да проучим и насърчим бизнес възможностите и да направим така, че инвеститорите да се запознаят и да се възползват от преимуществата, които ЕИБ може да им предложи. Бих искала също клиентите да знаят, че ЕИБ всъщност е банкова група - част от нея е и Европейският инвестиционен фонд, който осигурява различни продукти от ЕИБ, а не просто дългосрочен и финансово изгоден ресурс“, допълва Лиляна Павлова.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/lilyana-pavlova-eib-veche-ima-85-proekta-v-balgariya-za-536-miliarda-evro/
Коментари (0)
Добави коментар