Милен Велчев: Ако не спрем днес, ще стане като в Гърция - скоро ще режем пенсии и заплати
Финансистът е скептичен към предложението за сливането на Агенция Митници с НАП, защото новата структура няма да е ефективна.
Ако не се спре с увеличаването на заплати в бюджетната сфера и раздаването на пари на всеки, който поиска, накрая ще стане като в Гърция. Гърция танцува с години сиртаки и раздава безконтролно пари и накрая трябваше да намалява пенсиите в номинален размер.
Това предупреждение отправи бившият финансов министър Милен Велчев, коментирайки проектобюджета за следващата година.
Нека да кажа какъв е логичният завършек на всичко това - хиперинфлация, предупреди финансистът и даде за пример Аржентина. Южноамериканската страна, въпреки валутния борд, дълго време поддържа двуцифрени месечни темпове на инфлацията.
"Философията на проектобюджета за 2025 г. най-общо е да се раздадат едни пари, които вече са обещани. И тук не може да търсим вината на министъра на финансите. Обещани са по подобие на тази реформа за сливане на Агенция "Митници" с НАП през преходни и заключителни разпоредби", каза Велчев в ефира на БНР..
"Под сурдинка са обещани едни големи пари и сега министърът на финансите се чувства длъжен да изпълни тези обещания. Същевременно да не наруши критерия за 3% дефицит", продължи финансистът в предаването "12+3".
Според него проблемът е, че тази задача няма решение.
"Не може да се похарчат 20 млрд. лв. повече и дефицитът да остане същият, няма как да стане", предупреди финансистът.
"Нищо не пречеше на министъра на финансите и правителството да изразят отношение към тези неразумни обещания, като предложат бюджет без тези обещани разходи или да предложат два варианта. Единият с разходите, но и с увеличаване на ДДС на 25% и други основни данъци, което също е неразумно. Но трябва депутатите да осъзнаят и публично да си дадат сметка за неразумните им решения досега", препоръча Велчев.
Според него пенсиите не трябва да се увеличават с 8 – 9% и по Швейцарското правило, а да растат с темпа на инфлацията 3%. Когато нещата влязат в релсите, тогава пак да се прилага Швейцарското правило, смята бившият финансов министър.
За мярката за облагане на свръхпечалбата на банките каза, че това отново ще го платим всички ние като общество, защото банките ще вдигнат таксите.
И препоръча:
"На първо място да се каже стоп на увеличенията на заплати с произволни проценти в бюджетния сектор. Тези увеличения с преходни и заключителни разпоредби по същия начин да бъдат отложени до момента, когато публичните финанси се върнат в здравословно състояние. На второ място намаляване на темповете на ръст на пенсиите, при положение че инфлацията е около 3%, да се залага 9% ръст на пенисите е самоубийствено, и то на фона на извънредното нарастване на пенсиите по време на пандемията".
Милен Велчев смята, че предложенията му са трудни решения, които едно управляващо мнозинство трябва да обсъди и приеме, ако няма други варианти:
"Има и други лостове за намаляване на бюджетните разходи и всички трябва да бъдат използвани. На ресторантьори и зърнопроизводители да се върне старото ДДС и тези временни привилегии трябва да се възстановят, пандемията отмина и те да отминат".
А за евентуални протести, които обещават отделни браншове при връщане на ДДС, финансистът каза:
"Когато едно или няколко правителства покажат слабост и се съобразяват с всички искания - частни, тясно отраслови, то няма как да устоят на поредната вълна от искания. И така ще бъде и занапред, ако не се покаже малко воля".
Милен Велчев е скептичен към предложението за сливането на Агенция Митници с НАП, защото новата структура няма да е ефективна.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/milen-velchev-ako-ne-sprem-dne/