Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Неизвестни около аварията в ПАВЕЦ „Чаира“. Ремонт на централата не е правен от пускането ѝ в експоатация

Парите

Неизвестни около аварията в ПАВЕЦ „Чаира“. Ремонт на централата не е правен от пускането ѝ в експоатация

Неизвестни около аварията в ПАВЕЦ Чаира. Ремонт на централата не е правен от пускането ѝ в експоатация - Tribune.bg
Снимка:

Не е ясно какво е довело до аварията в ПАВЕЦ "Чаира" през 2022 г. По темата бяха изслушани министърът на енергетиката и премиерът. Централата няма как да работи, защото повредата е много сериона. Румен Радев обясни, че на 23 март 2022 г. е имало инцидент с хидроагрегат 4 в помпената централа, като впоследствие се установяват и пукнатини в хидроагрегат 1.

Министерството на енергетиката (МЕ) планирало срокове за рехабилитация на мощностите, но все още не е изяснило каква е първоначалната причина за повредата.

"Причината не е една. Начинът на експлоатация, умората на метала. Имам огромно количество какви ли не данни, дори в сферата на металознанието. Искам да обърна внимание, обаче че в междинния доклад виждам сериозни проблеми относно използването на агрегатите", обясни енергийният министър.

Проверката е показала още, че има нарушение при експлоатацията на съоръжението, което е довело до неговото разрушаване. "Твърде много са въпросите, няма как да коментирам работата на разследващите органи. Опасявам се, че това е един от случаите, в които думичката комплексност е вярна", каза още Радев.

"Производителят на агрегатите "Тошиба" могат да поемат отговорност за ремонта и да дадат гаранция, но в рамките на три-четири години", обясни Румен Радев.

Помпено-акумулиращата водноелектрическа централа е завършена в края на 90-те години, за да балансира системата. Тя е трябвало да използва излишната електроенергия от АЕЦ "Козлодуй" и да произвежда ток.

Рехабилитация на ПАВЕЦ "Чаира" не е извършвана от пускането на централата в експлоатация. Министърът заяви, че планираните ремонтни дейности са първото задълбочено обновяване на системите за контрол и турбинните компоненти. Те са на обща стойност 79 млн. лв., като повече от половината пари са предназначени за четвъртия хидроагрет.

Очаква се ремонтът на съоръжението да завърши до края на 2024 година.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Одобрявате ли формат на кабинет, воден от ГЕРБ-СДС, с участието на БСП и ИТН и с подкрепата на ДПС-ДПС?
Покажи резултати Скрий резултати