Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Николов: България има конкретен план при различни сценарии на доставки на природен газ

Парите

Николов: България има конкретен план при различни сценарии на доставки на природен газ

Николов: България има конкретен план при различни сценарии на доставки на природен газ - Tribune.bg
Снимка:

Има конкретен план при различни сценарии на доставки на природен газ, изтъкна на Годишната среща с бизнеса министърът на енергетиката Александър Николов. Той отбеляза, че България още има активен договор с Газпром до края на годината.

Министърът посочи добрата новина, а именно, че България се намира в добро географско положение, в което страната ни има възможност да използва доста алтернативни трасета.

„Ние имаме възможност да получаваме втечнен газ, включително от Турция и Гърция“, увери Николов. По думите му лошата новина е, че при доставките има  значително ниво на транспортни разходи и това прави трудно решението в по-голям мащаб, тъй като има определени икономически ефекти.

„В Брюксел се обсъждат варианти за договори, които да обхващат абсолютно всички държави членки на Европейския съюз, за поръчване на количества природен газ за всички, ще се изследват и всички възможности за допълнителни механизми за оптимизиране на разходите на домакинствата и локалния бизнес“, смята Николов.

На въпрос как България ще отговори на намеренията на ЕС да се намалят доставките на руски газ с две трети до края на годината, Николов отговори, че договорът с Азербайджан дава възможност на страната ни да удовлетвори с около 30 процента консумацията на природен газ. По повод доставките на втечнен газ - част от срещите, на които министърът на енергетиката е бил на посещение в САЩ, са точно в тази перспектива.

„Важно е, че сме в изключително добра комуникация с колегите с Румъния и Гърция, относно това да пресметнем колко е общата ни регионална консумация, тъй като при LNG (втечнен природен газ - бел. ред.) спецификите са много важни първо колко е общият обем, колко е обемът на годишна база, колко е обемът дългосрочно, каква е свързаността на доставка“, обяви енергийният министър. Той допълни, че в България може да се използват възможностите и на подземното газохранилище в Чирен. „Има конкретни алтернативи за доставки на природен газ. Водят се доста разговори в тази посока и те обхващат всички възможни сценарии за в бъдеще и дори още от 2023 г.“, посочи Николов. Той увери, че засега няма индикации за забавяне на пускането в търговска експлоатация на интерконектора Гърция-България.

Енергийният министър поясни още, че към момента малко се преекспонира говоренето за функционирането на въглищните централи.

„Марица изток“ не е комплекс на България единствено и само, а функцията на произведено електричество балансира целия регион“, подчерта Николов. Той допълни, че социалният ефект на едно затваряне ще е тежък, само че, ако се говори за затваряне на централи, това означава тежък проблем не само за България.

Александър Николов отбеляза, че зелен преход ще има и ще бъде успешен.

Относно борсовата цена на електроенергията Николов  е убеден, че бизнесът се нуждае от предвидимост, а когато 40-50% от оперативните разходи се променят, не може да се говори за планиране. Министърът определи като тотален абсурд изискването технологичните разходи на енергодружествата да се търгуват на борсовия сегмент „за ден напред“.

„Поради критичната ситуация компенсациите за небитовите потребители ще продължат и през месец април. Размерът на компенсацията ще бъде обсъден на среща с индустриалните организации в следващите дни, а яснота ще има следващата седмица“, уточни енергийният министър. Той е категоричен, че няма да има нужда от нотификация към ЕК за компенсациите за април месец.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети