Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Номинацията на Радев за БНБ – бивша заместничка на Орешарски

Парите

Номинацията на Радев за БНБ – бивша заместничка на Орешарски

Номинацията на Радев за БНБ – бивша заместничка на Орешарски - Tribune.bg

Правителството на БСП и ДПС остава в историята с фалита на КТБ

Людмила Елкова встъпи в длъжност като член на Управителния съвет на Българската народна банка. Юристката ще бъде личната квота в банковия регулатор на президентa на страната Румен Радев.

„През годините БНБ мина през сътресения - масовите фалити и кризата с КТБ. Те ни напомнят, че БНБ е призвана да е един от стожерите на държавата - да гарантира финансовата и банкова стабилност и това предполага висок професионализъм“. Това заяви държавният глава по време на официалната церемония по встъпването  в длъжност на Елкова.

Коя обаче е Людмила Елкова?

Юрист. Работи в Министерството на финансите като директор на Дирекция „Данъчна политика“ от 2002 г. до 2009 г. (правителствата „Сакскобургготски“ и „Станишев“). По това време отговаря за планиране, прогнозиране и отчитане на приходите в бюджета и за данъчното законодателство.

През 2013 г. с идването на правителството на Пламен Орешарски, Елкова е назначена за заместник-министър на финансите. Освен това е заместник-председател на Съвета на директорите на Печатницата на БНБ и ръководител на българската делегация в Международната банка за икономическо-развитие-Москва.

С какво ще бъде запомнен кабинетът „Орешарски“ по отношение на предотвратяването на кризата с Корпоративна търговска банка?

С нищо.

„КТБ беше умишлено съборена от предишното правителство. Орешарски, Чобанов и Искров са хората, които предизвикаха и допуснаха фалита на банката“. Това изказване направи преди години министър-председателят Бойко Борисов пред българската общност в Берлин.

Естествено – до търсенето на пряка вина едва ли ще се стигне. Но фактът е, че с действие и бездействие от страна на тогавашните управляващи, тази банка и спестяванията на нейните вложители потънаха.

Какви финансови загуби понесе България заради КТБ?

Фондът за гарантиране на влоговете изплати около 3,7 млрд. лв. на опарени вложители. И до днес обаче не е ясно дали вбъдеще сметката няма да нарасне още. Средствата бяха възстановени на хората около половин година след година след фалита на банката – след падането на правителството на Орешарски и идването на власт на втория кабинет на Борисов.

Това забавяне обаче даде повод на хора с гарантирани влогове да поведат дела срещу България в Съда на ЕС. Подобни влогове имаха около 250 хил. души.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Одобрявате ли формат на кабинет, воден от ГЕРБ-СДС, с участието на БСП и ИТН и с подкрепата на ДПС-ДПС?
Покажи резултати Скрий резултати