Общо 13 участника заявиха интерес към проекта АЕЦ „Белене“ (ПОДРОБНОСТИ)
Министър Петкова: Подадените заявления за участие в АЕЦ „Белене“ доказват реалния интерес към проекта
Общият брой на получените заявление за участие в проекта за втора атомна централа в Белене са 13, съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
„Подадените заявления за участие в АЕЦ „Белене“ доказват реалния интерес към проекта“, коментира енергийният министър. По думите ѝ седем са компаниите, които желаят да участват като стратегически инвеститор в бъдещата централа - руската държавна корпорация „Росатом“ чрез компанията „Атоменергопром“, Китайската национална ядрена корпорация, Корейската хидро-атомна корпорация, регистрирана в Германия компания Бектрон-Лиаз-Техническо инженерство, консорциумите „АЕЦ Белене“ и „Атомна електроцентрала Белене 2019“, както и регистрирана в България компания „ИПК и УП“ ЕООД. Френската компания „Фраматом“ декларира интерес за участие при структурирането на финансирането на проекта за осигуряване на системите за безопасност, в т.ч. електрически, системи за оборудване и контрол и други. От страна на американската „Дженерал електрик“ се заявява участие при структуриране на финансирането, както и като потенциален проектант и доставчик на различни пакети, включително оборудване за турбинна зала, компресори, трансформатори и др. Подадени са и четири оферти за придобиване на миноритарен дял в бъдещата АЕЦ „Белене“ и дългосрочно изкупуване на електроенергия – от „Юръпиън трейд оф енерджи“ АД, „Гранд енерджи дистрибюшън“ ЕООД, Атоменергоремонт и от Република Северна Македония.
„Едни от световните лидери в ядрената енергетика са заявили интерес към АЕЦ „Белене“. Мисля, че скептицизмът е разсеян. Процедурата е гъвкава по отношение на воденето на преговорен процес и дава възможност за обединения в рамките на процедурата. Голяма част от компаниите, проявили интерес, работят заедно по други проекти, което дава добра перспектива за реализацията на бъдещата централа“, подчерта министър Петкова. Тя допълни, че в срок от 90 дни работна група с представители от Министерството на енергетиката, „Български енергиен холдинг“ ЕАД, „Национална електрическа компания“ ЕАД и „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД ще изготви кратка листа на фирмите, заявили интерес за участие в проекта АЕЦ „Белене“ като стратегически инвеститори.
Министър Петкова изтъкна, че изборът на инвеститор във втората ни ядрена централа е една година.
„По-дълъг и по-кратък може да бъде от една година, това е индикативен срок. Важно е процедурата да приключи с успех, а не бързо“, категоричен е енергийният ни министър. Българска страна ще участва в проекта с активите на площадката, лицензите и реакторите за АЕЦ „Белене“, като това ще е блокираща квота, независимо дали ще се изчисли на 34 или 40 и няколко процента. Оценката на държавните активи все още не е приключила. „При стартирането на преговорите ще сме готови и с оценка на нашите активи“, обяви в заключение министър Петкова.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/obshto-13-uchastnika-zayaviha-interes-kam-proekta-aets-belene/
Коментари (1)
20.08.2019 23:45 / Отговор
Добави коментар