ОИСР: Трябва фискална дисциплина, която служи добре на България в миналото
„България се справя добре в усилията за макроикономически растеж. Страната ви напредва, доходите нарастват, българската икономика се възстановяваше стабилно след COVID пандемията. Този растеж беше прекъснат от войната в Украйна. Това не се наблюдава не само във вашата страна“, това заяви генералният секретар на ОИСР Матиас Корман, който е на посещение у нас за представяне на доклада „Икономически преглед на България“, съобщава financialtribune.bg.
Той приветства усилията на страната ни да се присъедини към този съюз и отбеляза, че тясното сътрудничество на ОИСР със служебното правителство е начертало пътя за гарантирането на всички реформи, които ефективно трябва да бъдат извършени в България за повишаване на икономическото и социалното състояние.
„Повишиха се цените на енргоностителите и горивата. Това доведе до скок в цените. В България фискалните политики са основният лост за контролиране на инфлацията. Трябва да се подобри покупателната способност на хората. Но трябва да бъдете внимателни с инфлацията, която се увеличи с 20% и да не се допуска нов ръст“, се посочва в доклада на организацията.
Оттам отчитат, че има липса на кадри в редица сектори, в същото време младежката безработица е висока - 9%.
„Очакваме растежът на БВП да се възстанови през 2024 г. и да стане над 3%“, заяви той.
„Съчетание от финансови реформи за по-голяма производителност ще доведе до растеж и стабилизация на публичните финанси и до подобряване на инфлацията“, коментира още генералният секретар на ОИСР, като обясни, че фискалната политика трябва да бъде строга и фискалните мерки трябва да бъдат насочени към тези, които най-много поемат натиска от инфлацията.
„Българската финансова система е добре капитализирана, ликвидна като цяло, виждам че сте в положителната страна на спектъра“, отбеляза той и посочи, че в сегашния контекст на глобалните пазари страната ни е сравнително стабилна.
„Нуждите от разходи трябва да бъдат задоволени, затова е необходима фискална консолидация и устойчивост. Имаше необходими разходи в контекста на пандемията и след агресията на Русия в Украйна, и затова трябва да се гарантира фискална дисциплина, която много добре послужи на България в миналото“, подчерта Корман.
Той коментира и че разходите за безработица и за социална подкрепа като дял от икономиката са доста по ниски в България, в сравнение с другите държави-членки в ОИСР. Според Корман трябва да се борим по-добре с бедността, да има стимули за хората да се върнат на работа и т.н.
„Членството в ОИСР е основен външнополитически приоритет на страната ни“, посочи на срещата служебният премиер Гълъб Донев.
„Нашата първоначална самооценка показа, че България покрива стандартите на ОИСР във висока степен“, каза премиерът на България и уточни, че целта на страната ни е да станем член на ОИСР в рамките на три години и това е постижима цел.
„Едно от най-важните предимства на Организацията е, че тя е безспорен източник на експертиза и на най-добри практики във всички сфери на икономическото, социалното и общественото развитие. За България активният диалог с ОИСР е възможност за намиране на подходящи решения за подобряване ефективността на публичните политики”, добави още Донев.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/oisr-tryabva-fiskalna-distsipl/