Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Петър Андронов: Преди да теглите кредити – оставяйте резерви и буфери

Парите

Петър Андронов: Преди да теглите кредити – оставяйте резерви и буфери

Петър Андронов: Преди да теглите кредити – оставяйте резерви и буфери - Tribune.bg
Снимка:

В България се наблюдава ръст на ипотечните и потребителски кредити

Българите трябва да внимават, когато теглят кредити и добре да обмислят бъдещите си възможности, напомни председателят на Асоциацията на банките в България Петър Андронов пред БНТ.

Трябва хората да внимават, трябва да имат едно на ум, трябва да се оставят резерви, трябва да се оставят буфери, да преценяват добре и тогава да предприемат стъпки, които да засягат тяхното бъдеще 20-30 години напред“, посъветва експертът.

По думите му кредитната задлъжнялост на населението расте. Освен ипотечните кредити, сериозен ръст има и при потребителските заеми, алармира финансистът.

Растежът на потребителските кредити е твърде голям, около 20% годишно, ипотечните кредити са 1 млрд. и 600 млн. лв., като ръстът им е около 14% годишно, което е най-големият растеж за последните десет години“, посочи банкерът Петър Андронов. Според него, здравословният растеж на заемите не бива да надхвърля 10%. Като причина за сериозното увеличение при кредитите той определи продължаващият спад на лихвените проценти, който се дължи на водените политики от страна на Европейската централна банка и Федералния резерв в САЩ.

По думите на Андронов основните икономики като Германия показват слабости напоследък, което кара Европейската централна банка да не бърза с промяна на лихвената си политика, защото все още няма сигурни индикации за икономически растеж.

Относно бъдещето членство на България в еврозоната Андронов коментира, че е нереалистично в момента да се прогнозира, че страната ни ще влезе в т.нар. "клуб на богатите" в ЕС, защото има много фактори, които могат да променят ситуацията. Банкерът все пак увери, че българските банки приветстват членството на страната както в единният валутен механизъм, така и в Банковият съюз.

Банките обичат да има сигурност, колкото повече правила има, толкова средата е по-предвидима и това е добре за системата“, категоричен е финансистът.

 


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети