Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Пламен Димитров: 3.5 пъти може да се увеличи токът за бита заради Плана за възстановяване

Парите

Пламен Димитров: 3.5 пъти може да се увеличи токът за бита заради Плана за възстановяване

Пламен Димитров: 3.5 пъти може да се увеличи токът за бита заради Плана за възстановяване - Tribune.bg
Снимка:

3.5 пъти може да се увеличи токът за бита заради Плана за възстановяване и либерализацията на пазара на електроенергия през 2023г. и 2025г., коментира пред „24 часа“ президентът на КНСБ Пламен Димитров. По думите му в плана има и доста плюсове - частта за енергийна ефективност и обновяването на жилищата и обществените сгради, за биогаз и зелен водород, както и разработването на критериите за енергийна бедност и проектите за транспортната свързаност..

„Основната ни критика е в енергетиката, където има притеснителни неща. Едновременно трябва да се намалят въглеродните емисии от електроенергия с 40% до 2026 г., и то спрямо 2019 г., и заедно с това има ангажимент за поетапно извеждане на централи по години, като са изброени всички тецове, работещи на въглища“, уточнява Димитров. От синдиката настояват, че от 1 юли минималната заплата у нас трябва да е поне 760 лв., защото храните са поскъпнали вече с 14%, а инфлацията ще продължава да расте.

Относно антикризисните мерки на правителството от КНСБ напомнят, че от години се противопоставят на идеята за диференциране на ставката на ДДС, тъй като няма никакви гаранции в българските условия на производство на добавената стойност, че крайните цени на стоките и услугите ще намалеят. „Затова предлагаме намаление на общата ставка от 20 на 15%, което няма как да не окаже ефект върху цената по цялата производствена верига. Опитът от диференцирането на ДДС от последните 2 г. показа, че мярката не работи. Цените не намаляха, а разликата се присвои от бизнеса в условията на пандемията. ДДС е косвен данък върху потреблението и когато го намаляваш, целта трябва да бъде ефект върху покупателната способност на крайния потребител, а не нещо друго“, категоричен е президентът на КНСБ. По отношение на необлагаемия минимум Пламен Димитров отбелязва, че синдикатът настоява за него още от смяната на данъчната система преди 15-ина години.

„Досега нито една партия не ни чу. Предлагаме да е равен на минималната заплата. Това е начин да се намали ножицата на неравенствата, да се повиши вътрешното търсене, а оттам и реалният икономически растеж, който последните години се движи основно от потреблението на хората с ниски и средни доходи. Има икономическа, социална и морална логика този необлагаем минимум най-накрая да се случи. Три от 4-те партии от настоящото управление бяха записали в програмите си, че ще въведат необлагаем минимум“, припомни Димитров. 

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети