Подписаха договора за инженеринг на нови ядрени мощности в АЕЦ „Козлодуй“
Договорът между АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД и консорциума „Уестингхаус – Ейч Ди и Си“ ДЗЗД за нови ядрени мощности на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ бе подписан от изпълнителния директор на АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД – Петьо Иванов, Елайъс Гедиън от „Уестингхаус Електрик къмпани“ и от името на „Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън“ – от г-н Йонг Джун Юн в присъствието на служебния премиер Димитър Главчев, служебния министър на енергетиката Владимир Малинов, посланика на САЩ в България Н.Пр. Кенет Мертен и ръководителя на мисията на посолството на Република Корея в България г-жа Джи И Джо.
Подписването на договора е ключов етап от работата по реализация на проекта за изграждане на нова ядрена мощност в България. Съвместната работа на двете световни компании – „Уестингхаус“ и „Хюндай“ – за предоставяне на интегрирана услуга в България ще гарантира изпълнението на проекта в предварително заложените срокове и бюджет.
„Можем да се поздравим с отличната съвместна работа с нашите партньори от САЩ и Република Корея“, заяви енергийният министър Владимир Малинов. Той отбеляза, че основен приоритет на кабинета е било развитието на ядрената енергетика и то при стриктно спазване на всички международни норми за опазване на околната среда.
Служебният премиер Димитър Главчев подчерта от своя страна, че България има над 50-годишен опит в областта на изграждане на ядрени мощности.
„С подписването на днешния договор ще се реализира един проект, който само ще надгражда този опит, който България има и ще допринесе за диверсификацията", припомни Главчев и отбеляза, че „Уестингхаус“ и „Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън“ са безспорни лидери в тази област.
Премиерът посочи, че за правителството това е ключов и приоритетен проект и обърна внимание, че АЕЦ „Козлодуй“ е обект с национално значение. По думите му има един ренесанс в областта на ядрената енергетика и това е един доказан път към нулеви въглеродни емисии и зелено развитие, което са и европейски цели.
„Убеден съм в големия успех на проекта. От своя страна България ще даде максималното, което може“, увери Главчев.
Елайъс Гедиън, старши вицепрезидент на „Уестингхаус Електрик къмпани“, благодари за доверието, което произтича от дългосрочното партньорство между „Уестингхаус“ и България, започнало преди 25 години с модернизацията на 5 и 6 блок на АЕЦ „Козлодуй“.
„По-късно ние доставихме и ядрено гориво за 5 блок. Ще продължим и в бъдеще като работим по 7 и 8 блок. Напълно сме ангажирани в дългосрочното подкрепяне на изграждането на АЕЦ „Козлодуй“, не само за 7 и 8 блок, а и за всички възможности в региона. Винаги сме проявявали интерес на световно ниво в енергийния сектор, и по-конкретно в ядрената енергетика. Нашият AP 1000 реактор е преминал всякакви тестове за безопасност. В момента ние изграждаме 12 допълнителни реактора в Китай и до 2030 г. ще имаме над 15 реактора в света“, каза той и уточни, че днешният договор за инженеринг в партньорство с „Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън“ е една от топ 3 консорциуми в областта в света.
Гедиън благодари и на Делян Добрев от парламентарната комисия по енергетика.
Йон Джун Юн, представител на „Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън“, подчерта, че България винаги е била кръстопът на обмена между Изтока и Запада, а днес се утвърждава като енергиен хъб в Европа, като обърна внимание на ядрената сигурност на България и декорбонизацията.
По думите му „Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън“ е движеща сила в икономическото развитие на Южна Корея.
„За да осигурим успеха на проекта АЕЦ „Козлодуй“, ще вложим всичките си усилия. За да постигнем успешни резултати, всички заинтересовани страни трябва да работят заедно в духа на един екип“, каза още Юн.
Американският посланик Кенет Мертен подчерта, че това събитие маркира един важен етап с изграждането на два нови изключително модерни блока.
„САЩ винаги са подкрепяли България в осигуряването на нейната енергийна безопасност, както и диверсификация на източниците. Изграждането на два нови реактора с напреднали технологии ще осигури надеждна и сигурна енергия за България и ще я постави като централен източник на енергия“, допълни Мертен.
Ръководителят на мисията на Посолството на Република Корея в България Джи И Джо също подчерта, че това е ключов проект за енергийното бъдеще на България и за нея е чест Корея да участва в проекта.
„Доверието е съвместно и ние високо го оценяваме. Проектът е ключов и за партньорството между България и Корея. Това ще бъде надежден източник за бъдещия енергиен микс на България. Убедена съм, че проектът ще зададе новите стандарти в строителството и в експлоатацията, като ще даде възможност за в бъдеще за енергийна независимост на България и диверсификация“, посочи Джи И Джо.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/podpisaha-dogovora-za-inzhener/