Подписаха два договора за реализацията на т.нар. Вертикален газов коридор
България е основен двигател на инициативата, обяви Главчев
България започва реализацията на т.нар. Вертикален газов коридор, който ще преминава през шест държави с крайна дестинация Украйна, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. Днес служебният премиер Димитър Главчев и енергийният министър Владимир Малинов подписаха два договора, с които се поставят начало на проектирането и изграждането на част от необходимата газопреносна инфраструктура от Кулата до Кресна и от Рупча до Ветрино.
С този проект ще се осигури увеличаване на капацитета за пренос на природен газ в посока от Гърция към България и от България към Румъния. Основната роля в консорциум е на "Главболгарстрой", но в него влизат четири американски компании.
Служебният премиер изтъкна, че значението на България за реализирането на проекта е значително.
"Съгласувахме гаранциите за 2025 г. Следва постановление на МС. Освен това съм създал с моя заповед Междуведомствена група на всички заинтересовани лица. Ние ще сме основен двигател, за да бъде технически обезпечен проектът", подчерта Главчев.
Целта на вертикалния газов коридор е да захранва държавите от Централна и Източна Европа със синьо гориво от Азербайджан и с доставки втечнен газ. Причината за неговата реализация е войната в Украйна и нарушените газови доставки, както и намерението на Киев да спре последният газопровод, който пренася руско синьо гориво на 1 януари 2025 г.
"Уверен съм, че през сътрудничеството си с водещи компании от САЩ и Украйна - до 2026 година този проект ще е въведен в експлоатация", подчерта изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Кирил Равначки.
Споразуменията бяха подписани между газопреносния оператор "Булгартрансгаз" и определените изпълнители – консорциуми между български и американски компании.
Стойността на проекта е 485 млн. лева. Първо ще се разшири газовата връзка с Гърция, което ще даде възможност да пренасяме синьо гориво с 4,5 млрд. куб. м. на ден повече от сегашното. След това ще бъде разширена и газопреносната част в Северна България, което ще даде възможност да увеличим транзита към Румъния с 30 млрд. куб. м на ден. Пусковият срок е 1 януари 2026 г. Целта е това да стане година по-рано.
"В бъдеще в други енергийни проекти на територията на България сътрудничеството между страната ни и американски компании ще доведе до добри резултати. Ще бъде увеличен капацитетът - входният от Гърция към България и изходният от България", заяви министърът на енергетиката Владимир Малинов.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/podpisaha-dva-dogovora-za-real/